Ruszają prace nad ustawą o czternastce

Czternasta emerytura 2023. Emerycie sprawdź, ile wyniesie twoja 14. emerytura!

Mamy początek 2023 r., a nowy dodatek dla rencistów i emerytów – czternasta emerytura, nadal nie jest zapewniony. Przedstawiciele rządu obiecują, że do wypłaty świadczenia na pewno dojdzie. – Rozpoczęliśmy pracę w resorcie nad projektem czternastki – mówi „Super Expressowi” wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed (68 l.). – Do końca I kwartału wszystko będzie gotowe i przeforsowane – dodaje.

Czternasta emerytura czeka na ustawę. Ważna deklaracja wiceministra rodziny

Drożyzna rujnuje domowe budżety seniorów. W coraz trudniejszej sytuacji najstarszym Polakom pomagają dodatki: emerytury trzynasta i czternasta. Problem w tym, że czternastka była dotąd jednorazowym świadczeniem, które ZUS wypłacił na mocy specjalnie przygotowanych ustaw, w 2021 r. i 2022 r. Rząd od dawna zapowiadał, że w 2023 r. czternasta emerytura ponownie zostanie wypłacona, a dodatek ten na stałe wejdzie do kalendarza wypłat z ZUS. Prace nad tym miały rozpocząć się w styczniu. Czy tak się stało? – Ostatnio w resorcie mieliśmy kolegium, gdzie zajmowaliśmy się projektem czternastej emerytury. Do końca pierwszego kwartału tego roku będzie wszystko gotowe i przeforsowane. Wcześniej czekają nas w całej sprawie jeszcze konsultacje, później ustawa pojawi się na rządzie – zapewnia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed

Nowa lista leków refundowanych 2023. Sprawdź, które leki zdrożały najbardziej

– Limit ma być tak jak do tej pory, czyli 2900 zł, pierwsze wypłaty mają być w ostatnim tygodniu sierpnia, podobnie jak w zeszłym roku – dodaje Szwed.

Ile wyniesie czternastka w 2023 roku?

Czternasta emerytura wynosi tyle ile emerytura minimalna. Większość seniorów otrzyma więc 1445,98 zł netto. Seniorzy z wyższymi świadczeniami (powyżej 2900 zł brutto) otrzymają czternastkę pomniejszoną na zasadzie "złotówka za złotówkę". Ile to wyniesie konkretnie? Emerycie, możesz to sprawdzić w naszej galerii powyżej.  Znajdź w niej swoją 14. emeryturę:

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Emeryci WŚCIEKLI na rząd. OSZUKALI NAS! Nie mamy na leki!

Zazdrościsz mundurowym wcześniejszej emerytury?

Posłuchaj, jakie ma zalety i WADY, a może szybko przestaniesz...

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany