WŁODZIMIERZ CZARZASTY

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/Super Express

Czarzasty: Trudno było przewidywać, że Putin zgłupieje [SEDNO SPRAWY]

2022-02-22 10:24

Wtorkowym gościem Jacka Prusinowskiego w "Sednie sprawy" Radia Plus był Włodzimierz Czarzasty. Rozmowa z współprzewodniczącym Lewicy i wicemarszałkiem Sejmu dotyczyła głównie sytuacji za naszą wschodnią granicą. Czarzasty wprost zapowiedział, że "potrzebne są maksymalne sankcje na Rosję".

- Potrzebna jest absolutna solidarność z Ukrainą. Wszystkie państwa powinny mówić jednym głosem. Ten głos to maksymalne sankcje, czyli absolutne zamkniecie sprawy NS2, zamknięcie dostępu do SWIFT i systemów bankowych, zamrożenie majątków - przekonywał w rozmowie Włodzimierz Czarzasty. - Ten cały pomysł gospodarczy powinien być zamknięty. Nie zawieszony tylko zamknięty. Jak będę miał okazję konsultować się w ramach PES, takiego stanowisko będę przedstawiał (…) - mówił w kontekście Nord Stream 2.

Zobacz: Wojna na Ukrainie. "Jesteśmy na własnej ziemi. Nie boimy się niczego, ani nikogo" [RELACJA NA ŻYWO]

- Na miejscu Ukrainy nie wprowadzał bym tam wojska. Zrobiłbym maksymalne sankcje i czekał. Myśli Pan, że Putin będzie spał wtedy spokojnie? Zróbmy to i poczekajmy co będzie za miesiąc. Następna sytuacja to zgoda na to, żeby Ukraina weszłam do NATO. Jakaś szybka ścieżka. Na początku jednak odetnijmy Rosję od wszystkiego co się da i zobaczymy co będzie - dodawał.

- Tę politykę trzeba zmienić. To była polityka prowadzona przez Zachód wyjątkowo niekonsekwentnie. Zobowiązali się do sankcji, a tak naprawdę cwaniaczyli - mówił Czarzasty. Czy taka zmiana jest według niego możliwa? - Wierzę, że pójdzie to w rozsądnym kierunku - stwierdził.

Galeria poniżej: Agresja Rosji na Ukrainę

Czy w związku z tą sytuacją postulowane przez Lewicę zmniejszenie wydatków na obronność ma sens? - Pyta się mnie pan w określonej sytuacji politycznej jaką mamy w tej chwili. Trudno by było zmniejszać wydatki na obronność w momencie, kiedy mamy wojnę za granicą. Trudno moim zdaniem było przewidywać 5 lat temu, 10 i 15 lat temu, że Putin zgłupieje (...) Że jest agresywnym wariatem można było przewidywać ale to, że właśnie dzisiaj wprowadzi na teren Ukrainy wojska to nie wiem czy pan był taki pewny 5 lat temu bo jeżeli był pan pewny to gratuluję - odparł.

Sonda
Czy Polska powinna dozbrajać Ukrainę?
Sedno Sprawy - Włodzimierz Czarzasty