Przemysław Czarnek

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Wiemy, jaki sprzęt dostaną

Czarnek zabrał głos w sprawie laptopów dla uczniów. „Są do użytku domowego”

2023-04-26 15:29

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wyjaśnił, na jakich zasadach będą mogły być używane laptopy, jakie otrzymają uczniowie IV klas szkół podstawowych. Jak się okazuje, sprzęt nie jest przeznaczony do użytkowania w szkole, a w domu, ponieważ to rodzice będą właścicielami.

Przemysław Czarnek zapowiedział, ze we wrześniu 2023 roku do uczniów IV klas trafi 390 tysięcy laptopów modelu ASUS ExpertBook. Według ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego koszt jednego takiego laptopa to 2952 zł brutto. Jak obiecuje rząd, w kolejnych latach kolejne roczniki czwartoklasistów mają dostać swoje sprzęty. Minister edukacji i nauki został zapytany, jak przenośne komputery mają pomóc uczniom w nauce.

- Po to przeznaczamy środki finansowe na doposażanie szkół, po to są pracownie komputerowe, by w szkołach dzieci korzystały z tych komputerów a te laptopy są do domu. Te laptopy będą własnością rodziców tych dzieci, więc one są do użytku domowego – stwierdził. Przemysław Czarnek jest przekonany, że laptopy pomogą dzieciom w odrabianiu lekcji czy podczas nauki.

Jak się okazuje, to nauczyciele będą decydować, czy uczeń ma przynosić do szkoły rządowego laptopa. - Wszystko zależy od tego, jak to będzie zorganizowane w każdej ze szkół. Różnie nauczyciele będą do tego podchodzili. Na pewno nie będziemy tego odgórnie ujednolicać. Czy nauczyciel będzie mógł powiedzieć uczniom: Macie laptopy od państwa, proszę je na jutro przynieść? - dopytywał Mariusz Piekarski ministra Czarnka. Ja nie powiem pani nauczycielce Jadwidze Kowalskiej ze szkoły w Gdańsku lub Gdyni, czy ma nakazać albo nie. Ja jestem za tym, żeby ten laptop był do wykorzystania w domu, a w szkole po to wydajemy miliardy, żeby zorganizować pracownię komputerową, a te laptopy, żeby były w domu – uznał minister.

Warto zaznaczyć, że komputery mają być wyposażone w legalny system operacyjny, dostęp do pakietu biurowego, a także trzyletnią gwarancję. Ponadto ma być lekki i wytrzymały.

W naszej galerii zobaczysz piękną żonę Przemysława Czarnka, a w quizie pod galerią sprawdzisz, czy pamiętasz polityków popularnych w latach 90.

Quiz. Pamiętasz lata 90.? To bez problemu rozpoznasz tych polityków!

Pytanie 1 z 15
Rozpoznajesz polityka? Na zdjęciu jest:
Włodzimierz Cimoszewicz
Express Biedrzyckiej - Katarzyna PEŁCZYŃSKA-NAŁĘCZ
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany