Przemysław Czarnek i Barbara Nowacka

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express; Marek Kudelski/Super Express

poważna sprawa

Czarnek kontra Nowacka: Żądam od Barbary Nowackiej przeprosin i 10 tys. zł w związku ze znieważającą wypowiedzią

2023-08-01 8:00

- Żądam od Barbary Nowackiej, w ciągu 24 godzin, przeprosin w mediach i wpłacenia 10 tys. zł na Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w związku ze znieważającą wypowiedzią na portalu Onet.pl - poinformował w poniedziałek (31.07) minister edukacji Przemysław Czarnek. W przeciwnym razie minister zapowiedział złożenie pozwu.

Portal tvn24.pl napisał w poniedziałek (31.07), że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie programu grantowego MEiN, który został nazwany przez media "willa plus". Jak napisano, prokuratura bada, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień i działania funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego. Prokuratura Okręgowa w Warszawie tego samego dnia zdementowała tę informację. "Informacja o wszczęciu postępowania w tej sprawie jest nieprawdziwa. W związku z zawiadomieniami m.in. posłanek Koalicji Obywatelskiej prowadzone są czynności sprawdzające. W ich toku prokuratura zwróciła się do właściwych instytucji o przesłanie niezbędnej dokumentacji. Po uzyskaniu dokumentów i ich analizie, prokurator podejmie decyzję co do dalszego biegu postępowania" - przekazano w komunikacie.

Portal Onet.pl poprosił o komentarz do tej sprawy m.in. posłankę KO Barbarę Nowacką. - Często polskie szkoły robią zbiórki m.in. na remont szatni, odnowienie boiska i zakup sprzętu. Nie mówiąc już o tym, jak zarabiają nauczyciele. Czarnek rozdawał wille fundacjom, które nie mają nic wspólnego z edukacją. Pomorski Caritas nie dostał dofinansowania, ale koledzy Czarnka z nowo powstałej fundacji z Elbląga już tak - wskazała Barbara Nowacka.

Liderka Inicjatywy Polskiej - jak wskazano w artykule - nie wierzy, by prokuratura, której przewodzi Zbigniew Ziobro, wyjaśniła tę aferę. "Ale ślad zgłoszenia zostanie. Po jesieni Czarnek i ta cała banda, która robiła przekręty przy "willi plus", zostanie rozliczona przez wolną prokuraturę w demokratycznej Polsce" — dodała Nowacka.

Przemysław Czarnek ostro do Barbary Nowackiej. Żąda przeprosin

Do tych słów odniósł się w poniedziałek wieczorem na Twitterze Przemysław Czarnek.

- Żądam od Barbary Nowackiej, w ciągu 24h, przeprosin w mediach (http://Onet.pl, Twitter, Facebook) i wpłacenia 10 tys. zł na Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w związku ze znieważającą wypowiedzią na portalu http://Onet.pl. W innym przypadku pozwę Panią w trybie cywilnym i złożę akt oskarżenia w trybie prywatnoskargowym do Sądu w związku z nieprawdziwymi haniebnymi słowami uderzającymi nie tylko we mnie, ale także w wielu pracowników ministerstwa - przekazał szef MEiN.

W połowie czerwca na portalu TVN24 opublikowano tekst, w którym autorzy poinformowali, że Najwyższa Izba Kontroli, przygotowując coroczną "Analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej", przyjrzała się też programom grantowym ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. "NIK stwierdziła, że minister edukacji i nauki nielegalnie przyznał 6 milionów złotych w programie, który nazwaliśmy willa plus". Chodzi o program "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania" - czytamy na portalu.

CZYTAJ: Przemysław Czarnek szczerze: Możemy współpracować z PSL i Konfederacją

Resort w opublikowanym wówczas oświadczeniu zapewnił, że programy Ministerstwa Edukacji i Nauki były realizowane zgodnie z prawem oraz założeniami programów.

- Najwyższa Izba Kontroli w wystąpieniu pokontrolnym stwierdziła, że wydatkowanie środków w ramach programów było realizowane zgodnie z prawem. Znaczna część wykazanych w trakcie kontroli nieprawidłowości została poprawiona przez pracowników, a błędy usunięte jeszcze przed rozpoczęciem kontroli. Pozostałe zalecenia NIK są wdrażane – oświadczyło ministerstwo.

Przemysław Czarnek grzmi z mównicy sejmowej