Władysław Kosiniak-Kamysz

i

Autor: ART SERVICE Władysław Kosiniak-Kamysz

Nowe informacje

Co z Kosiniakiem-Kamyszem w rządzie Tuska? Marek Sawicki zabrał głos

2023-11-20 9:02

Lider PO i kandydat dawnej opozycji na premiera Donald Tusk wciąż ma kompletować swój rząd. Według nieoficjalnych informacji jedną z najważniejszych posad ma otrzymać przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Na ten temat wypowiedział się marszałek senior z tej samej partii Marek Sawicki.

Donald Tusk ma już kończyć kompletowanie swojego rządu. Jak podaje „Rzeczpospolita”, były premier ma konkretny pomysł na obsadzenie najważniejszych posad. Wicepremierami mają zostać między innymi lider Lewicy Krzysztof Gawkowski, który ma objąć także Ministerstwo Cyfryzacji, oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, dla którego przewidziano także funkcje ministra obrony narodowej.

- Odradzałem prezesowi PSL, nie wiemy, jakie kontrakty są zawarte, jak zareagują wojskowi. Powinniśmy lokować swoje zakupy w Europie i uczestniczyć w produkcji. Nie wiemy też, ile tych kontraktów uda się renegocjować. Marnotrawimy potencjał europejski na rzecz USA. Wielkim plusem Kosiniaka-Kamysza są na pewno umiejętności dyplomatyczne niezbędne na tym stanowisku – mówił Marek Sawicki z PSL w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

PSL ma objąć także Ministerstwo Rolnictwa, na czele którego ma stanąć Stefan Krajewski albo Czesław Siekierski. Ponadto ugrupowanie ma dostać także resort infrastruktury, którym ma pokierować Dariusz Klimczak.

Jeśli chodzi o inne ugrupowania, mówi się o pośle KO Sławomirze Nitrasie jako o ministrze sportu i turystyki. Resort finansów ma przypaść współtwórcy programu PO Andrzejowi Domańskiemu, a Ministerstwo Sprawiedliwości ma objąć były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych ma stanąć Radosław Sikorski, a Borys Budka ma zostać szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Szefem resortu funduszy i polityki regionalnej ma zostać wiceprezes Polski 2050 Michał Kobosko, a Paulina Hennig-Kloska z tej samej partii ma objąć Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Warto jednak pamiętać, że wszystkie informacje są nieoficjalne i wiele może się ostatecznie zmienić.

W poniżej galerii zobaczycie, jak mieszka Donald Tusk:

QUIZ Sprawdź, co wiesz o Platformie Obywatelskiej!

Pytanie 1 z 12
W którym roku powstała Platforma Obywatelska?
Debiut nowego marszałka. Co dalej z Szymonem Hołownią? | DUDEK O POLITYCE
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają