Drogie leki

i

Autor: Shutterstock Drogie leki

Posłowie zgłosili poprawki do ustawy

Co z darmowymi lekami dla seniorów i dzieci? Coraz mniej czasu na ich wprowadzenie

2023-07-13 5:10

Miliony seniorów czekają na rozszerzenie programu darmowych leków 75 plus dla osób 65 oraz dla dzieci i młodzieży. Tymczasem ustawa, która ma do tego doprowadzić, rodzi się bólach. Dokument nie zawiera wielu konkretów (np. listy darmowych medykamentów) i powstaje w dużym pośpiechu, gdy za dwa tygodnie parlament kończy pracę.

Leki 65 plus w Sejmie

W maju podczas konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński (74 l.) zapowiedział darmowe autostrady, podwyżkę świadczenia 500 plus oraz rozszerzenie programu darmowych leków 75 plus na młodszych seniorów (65 plus) i dzieci. Kadencja parlamentu dobiega końca, a sprawa darmowych leków dopiero teraz nabiera tempa. Projekt nowelizacji ustawy o lekach 75 plus w poniedziałek zatwierdziła Rada Ministrów, a już we wtorek zajął się nim Sejm. Najpierw został rozpatrzony przez sejmową Komisję Zdrowia, a późnym wieczorem debatowano nad nim na posiedzeniu plenarnym. Podczas dyskusji poseł KO Rajmund Miller (68 l.) zauważył, że w ustawie zabrakło listy darmowych leków, która dziś liczy 2000 pozycji. - Przygotowywane jest jej poszerzenie. W niedługim czasie nowa lista zostanie przedstawiona – zapowiedział poseł PiS Janusz Latos (59 l.).

Co wyborcy PiS i KO myślą o Kaczyńskim i Tusku? Sondaże ukazują całą prawdę!

Koniec prac parlamentu IX kadencji

Posłowie planują zgłosić szereg poprawek do ustawy, przez co wróci ona do Komisji Zdrowia. Rajmund Miller proponuje m.in., aby leki 65 plus były finansowe z budżetu państwa, a nie z pieniędzy NFZ. Po uchwaleniu ustawy trafi ona do Senatu, który będzie miał mało czasu na jej rozpatrzenie, bo ostatnie posiedzenie odbędzie się 28 lipca.

Express Biedrzyckiej - gen. Stanisław KOZIEJ
Sonda
Czy leki w Polsce są za drogie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany