Seniorka płaci za leki w aptece

i

Autor: Getty Images Darmowe leki dla osób, które ukończyły 70 lat? Minister zdrowia rozwiewa wszelkie wątpliwości

Pacjenci nie muszą się już niepokoić o bezpłatne leki. Rząd ma zatwierdzić ustawę

2023-07-10 11:36

W maju 2023 r. podczas konwencji PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział szereg obietnic, w tym rozszerzenie programu darmowych leków 75 plus na młodszych seniorów (65 plus) oraz na dzieci i młodzież. Problem w tym, że nic się w tej sprawie przez dwa miesiące nie wydarzyło. Rząd ma jednak zatwierdzić potrzebną ustawę 10 lipca, więc jest szansa, że parlament uchwali ją przed końcem kadencji.

Czas leci, konkretów brak

W maju prezes Kaczyński złożył kilka ważnych obietnic wyborczych w tym: 800 plus i darmowe autostrady. Dla seniorów najważniejsza jest zapowiedź rozszerzenia darmowych leków 75 plus do 65 plus. Od dawna apelowały o to środowiska lekarzy i pacjentów zrzeszone w ramach Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym". Jak Koalicja odbiera dziś zapowiedź lidera PiS?

Już nie 500 plus. Będzie 800 plus!

– Pozytywnie przyjmujemy zapowiedź zmian i obniżenia wieku uprawniającego do otrzymywania darmowych leków, ale jesteśmy bardzo zaniepokojeni, że de facto nic w tej sprawie od majowej zapowiedzi Prezesa Prawa i Sprawiedliwości się nie zadziało. Czas leci, a konkretów nadal brak. Mamy duże wątpliwości czy program zostanie wprowadzony w tej kadencji parlamentu – komentuje dla „SE” prezes Koalicji Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Bezpłatne leki w Sejmie jeszcze w lipcu

„Super Express” jeszcze w czerwcu zapytał rzecznika rządu, Piotra Müllera, kiedy projekt ustawy rozszerzającej program darmowych leków trafi pod obrady Rady Ministrów. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Dziś, czyli 10 lipca Müller poinformował PAP, że po południu odbędzie się posiedzenie rządu, na którym pojawi się projekt dotyczący leków.

- Zajmiemy się projektem rozszerzenia programu bezpłatnych leków o seniorów od 65 roku życia oraz dzieci do 18 roku życia. Chcemy, żeby ten projekt był przyjęty w lipcu na posiedzeniu Sejmu - powiedział Müller w rozmowie z PAP.

Sejm zdecydował, że mniej emerytów będzie dostawać czternastkę

Sejm zbierze się w lipcu dwukrotnie i będą to ostatnie posiedzenia Izby Niższej parlamentu przed wyborami w październiku.

Express Biedrzyckiej - Marek SAWICKI
Sonda
Czy 800 plus oraz darmowe leki i przejazdy autostradą sprawią, że PiS wygra wybory?
Nasi Partnerzy polecają