Emmanuel Macron na drugą kadencję. Są wstępne, oficjalne wynik wyborów we Francji

i

Autor: twitter.com

Co wygrana Emmanuela Macrona oznacza dla Polski? "To będzie trudne partnerstwo"

2022-04-26 13:21

Francuzi wybrali. Emmanuel Macron uzyskał 58,5 proc. głosów obywateli, z kolei Marine Le Pen 41,5 proc. Co wygrana Macrona oznacza dla Polski? Przed jakim największym wyzwaniem stoi prezydent elekt? O to zapytaliśmy prof. Marka Pietrasia z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji z Katedry Stosunków Międzynarodowych UMCS w Lublinie.

Emmanuel Macron ponownie został wybrany na prezydenta Francji. Co ta wygrana oznacza dla Polski? Ekspert nie ma świetnych wieści, jednak nie są one też negatywne. Najprawdopodobniej nie czekają nas większe zaskoczenia, jeżeli chodzi o francuską politykę np. unijną. Nic nie wskazuje na to, żeby Emmanuel Macron miał zmienić obrany przez siebie kurs.

- Wygrana Macrona oznacza kontynuację dotychczasowej polityki Francji w kilku obszarach istotnych także z punktu widzenia interesów Polski. Może to w pewnych kwestiach wiązać się z dość trudnym partnerstwem - mówił profesor Marek Pietraś z UMCS w Lublinie. Jak wyjaśnił, z pewnością wynik wyborów oznacza kontynuację dotychczasowej polityki Francji, jeśli chodzi o wojnę w Ukrainie.

Specjalista wskazał, że "mimo uwarunkowań związanych z dość daleko idącym gospodarczym spenetrowaniem paru państw zachodniej Europy w tym Francji przez Rosję i elementów zależności gospodarczych, które sprawiają, że Francja jest państwem bez wysokiego poziomu entuzjazmu, jeżeli chodzi o nakładanie sankcji na Rosję”, to jednak te sankcje nakłada i wojskowo wspiera Ukrainę. - Tu z pewnością będziemy mieli do czynienia z kontynuacją polityki - mówi prof. Pietraś w rozmowie z SE.

ZOBACZ TAKŻE: Skandaliczny sekret Macrona i jego o 24 lata starszej żony. Wow! Aż trudno uwierzyć

- Należy zakładać, że zdecydowanie trudniejsze relacje mogą dotyczyć kwestii europejskich, ponieważ Macron wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem pogłębiania integracji europejskiej czy wzmacniania roli znaczenia instytucji europejskich. Opowiadał się za rządami prawa w polityce budżetowej UE, ochroną wartości, w tym zasad praworządności - mówi profesor. - Tutaj te relacje mogą być trudniejsze, ale też oparte na zasadzie kontynuacji, ponieważ nie należy oczekiwać, że stanowisko Francji będzie jakimś elementem zaskoczenia dla Polski - zwraca uwagę ekspert.

A co z polityką wewnętrzną? Wielkie wyzwanie dla Macrona

Specjalista pytany o to, przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Emmanuel Macron, zwrócił uwagę na interesujący proces.

- Jeżeli mówimy o wyzwaniach, to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że ta kampania potwierdziła pewien proces, który dotyczy nie tylko Francji, ale i innych państw europejskich. Widać bardzo wyraźne rozczarowanie społeczne, jeżeli chodzi o partie głównego nurtu. W przypadku Francji ten system republikański, tzw. V republika, którą ukształtował Charles de Gaulle na podstawie konstytucji z 1958 r., zaczyna podlegać bardzo mocnej presji i rozczarowania społecznego, poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Zwłaszcza w pierwszej turze wyborów prezydenckich było to bardzo wyraźnie widoczne. Francuzi niewątpliwie oczekują zmian - powiedział profesor.

Jak mówi ekspert, dzisiaj chyba największym wyzwaniem dla prezydenta Macrona - obok rozwiązywania codziennych problemów Francuzów - jest albo reformowanie, albo przekonywanie rodaków do systemu republikańskiego. - To drugie jest trudne, więc takim wyzwaniem jest reformowaniem systemu republikańskiego - mówi w rozmowie z SE.

Sonda
Jak oceniasz stosunek Emmanuela Macrona do Rosji i Władimira Putina?
Sedno Sprawy - Ryszard Terlecki