Wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk

i

Autor: AP, SHUTTERSTOCK Wicepremierka Ukrainy Iryna Wereszczuk

Co Rosjanie robią jeńcom wojennym? Przerażające słowa, sytuacja kobiet jest dramatycznie zła

2022-04-12 12:11

Już ponad 1,5 miesiąca trwa zbrodniczy najazd Rosji na Ukrainę. Kolportowane w mediach społecznościowych obrazy z masakry w Buczy czy oblężenia Mariupola wciąż sprawiają, że włosy jeżą się na głowie a głos więźnie w gardle. Teraz wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk postanowiła podzielić się z mediami informacjami, jakie posiadają ich służby na temat sytuacji jeńców wojennych, którzy trafili w rosyjską niewolę. Sposób ich traktowania przez najeźdźców jest naprawdę dramatyczny. Szczególnie źle mają kobiety...

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w wywiadzie dla agencji Reuters, że około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów jest przetrzymywanych przez Rosję jako jeńcy wojenni. Wśród nich są duchowni, dziennikarze i przedstawiciele lokalnych władz, którzy według niej więzieni są w "poniżających ludzką godność" warunkach. - Mamy w niewoli także wielu księży, dziennikarzy, aktywistów, burmistrzów. Są w więzieniach, nie na terytorium Ukrainy, ale w Kursku, Briańsku, Rostowie. Tam są przetrzymywani – mówiła.

Zobacz: Mariupol: Rosjanie zaatakowali bronią chemiczną?! Są informacje o poszkodowanych!

Podkreśliła przy tym bardzo wyraźnie, że szczególnie niepokoi ją los około pięciuset kobiet przetrzymywanych przez Rosjan. Jej słowa naprawdę są wstrząsające. Jak twierdzi Wereszczuk:

Zmuszają je do stania, nie pozwalają usiąść. Golą im głowy i codziennie rozbierają. Poniżają ludzką godność

- Mimo to nasze dziewczęta i kobiety… proszą nas, abyśmy nadal walczyli o nasze zwycięstwo - dodała. Jej zdaniem takie zachowanie rosyjskiej armii ma na celu zastraszenie Ukraińców.

Ukraina także pojmała rosyjskich jeńców wojennych. W ostatnich dniach doszło do trzeciej wymiany jeńców pomiędzy Ukrainą a Rosją. Rosjanie uwolnili 26 osób, w tym 10 kobiet.

Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?
Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: To czas żebyśmy przestali bać się Rosji
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE