Pieniądze/banknoty/banki/finanse

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pieniądze/banknoty/banki/finanse

Co drugi Polak skarży się na finanse. 58 proc. badanych szczególnie ograniczonych

2022-05-24 6:50

Coraz wyraźniej widać w wynikach badań to, co na co dzień możemy dostrzec gołym okiem. Już co drugi Polak wskazuje, że sytuacja finansowa jest niewesoła. Można się tego było spodziewać w sytuacji, gdy inflacja wynosi 12,4 proc. i ceny rosną, nim zdążymy się przyzwyczaić do nowych pułapów. Szczególny problem ma jednak 58 proc. badanych.

Badanie na zlecenie Santander Consumer Banku przeprowadziła pracownia IBRiS metodą telefoniczną. Co ciekawe, ankieta, w której udział wzięło 1000 dorosłych Polaków, miała miejsce jeszcze w marcu 2022 roku. I choć od tego czasu inflacja zdążyła jeszcze urosnąć, to już wyniki z tego badania nie napawają radością.

Zgodnie z nimi bowiem finansowa sytuacja Polaków tylko się pogorszyła względem zeszłego roku. Obecnie 50 proc. badanych wskazało, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się względem 2021 roku. Tymczasem w tożsamym badaniu w 2021 roku 25 proc. ankietowanych wskazało taką zależność.

Do osób najbardziej dotkniętych zmieniającym się na niekorzyść stanem portfela należą kobiety (56 proc. w porównaniu z 44 proc. mężczyzn). Na pogorszenie sytuacji materialnej narzekają też osoby w wieku 40-49, 50-59 lat oraz seniorzy (w każdej grupie powyżej 50 proc. wskazań) - czytamy w wynikach badania IBRiS.

 - Narzekała na nią [na sytuację finansową - red.] podobna liczba seniorów (powyżej 50 proc. wskazań w tej grupie), 27 proc. zarabiających najwięcej i 19 proc. absolwentów wyższych uczelni. Tegoroczne wyniki są o wiele mniej pozytywne, co świadczy o tym, że obecna sytuacja gospodarczo-polityczna miała duży wpływ na sytuację finansową Polaków - mówi rzeczniczka prasowa z Santander Consumer Banku Magdalena Grzelak.

"Po wynikach tegorocznego wiosennego badania widzimy, że sytuacja Polaków rok do roku znacznie się pogorszyła"

Szczególnie dotkniętych obecną sytuacją ekonomiczną w kraju jest 58 proc. Polaków. Taki odsetek ankietowanych wskazał bowiem, że ze względu na obecne warunki, musieli rezygnować z większych wydatków. Szczególnie dotknięte są kobiety (64 proc. w porównaniu do 52 proc. wśród mężczyzn), osoby w przedziale 40 - 49 lat (75 proc.), absolwenci uczelni wyższych (68 proc.), a także zarabiający najmniej, bo do 2 tys. zł na rękę (66 proc.). Do grona "szczęśliwców" trafia zaś 12 proc. ankietowanych, którzy deklarują, że ani sytuacja gospodarcza kraju, ani międzynarodowa nie wpływa na wielkość ich wydatków.

SPRAWDŹ: Kurs walut 24.05.2022. Znaczne umocnienie złotego

Według ankietowanych czynnikiem, który ma największy wpływ na pogorszenie się sytuacji materialnej Polaków jest inflacja i wzrost cen (47 proc.). Na drugim miejscu znalazła się niepewność związana z Polskim Ładem (32 proc.). Następne w kolejności były wojna w Ukrainie (28 proc.) i rosnące stopy procentowe (26 proc.).

Sonda
Czy twoja sytuacja finansowa się pogorszyła względem 2021 roku?
Express Biedrzyckiej 23.05 (Jarosław Gowin, gen. Waldemar Skrzypczak, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk) Sedno Sprawy: Tomasz Siemoniak
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE