Wołodymyr Zełenski, Władimir Putin

i

Autor: Sergei Bobylev/TASS Host Photo Agency Pool/AP, Ukrainian Presidential Press Office/AP

Co by było, gdyby teraz wojna na Ukrainie została zamrożona? Przerażające słowa eksperta

2023-03-03 18:38

Wojna na Ukrainie trwa już od ponad roku i jak do tej nic nie wskazuje, by miała się szybko zakończy. Tymczasem Niemcy i USA miały dać naszemu wschodniemu sąsiadowi pół roku na odzyskanie odebranych przez Rosję terytoriów, a jeśli to się nie powiedzie, Zachód ma naciskać na Kijów w sprawie negocjacji z Moskową. Konsekwencje takiej decyzji ocenił ekspert ds. bezpieczeństwa Narodowego, Wojciech Lorenz.

Wojciech Lorenz nie ma wątpliwości, że obecnie rozmowy pokojowe z Moskwą nie wchodzą w grę.  - Nie wydaje mi się, żeby była poważna presja na Ukrainę w tym momencie, żeby się dogadywała. Nie za bardzo o czym rozmawiać. Żądania Rosji są maksymalistyczne i nawet średnio rozgarnięty doradca prezydenta Francji czy kanclerza Niemiec zdaje sobie sprawę, że zamrożenie konfliktu na etapie, czyli w zasadzie gdybyśmy przeanalizowali, czy Rosja wygrywa czy przegrywa, można by definiować jako początek strategicznej klęski Rosji i że Rosja w zasadzie przekułaby to w strategiczne zwycięstwo – stwierdził.

Ekspert zaznacza także, że zamrożenie wojny na takim etapie jak obecnie miałoby fatalne skutki dla Ukrainy. - Ukraina jednak straciła korytarz lądowy między Rosją a Krymem. Większość eksportu szła drogą morską, Rosja ma zdolność blokowania tego eksportu. (…) strategiczna sytuacja Rosji, pomimo że ponosi klęskę za klęską i gigantyczne straty, mimo wszystko mogłaby być przekuta w strategiczne zwycięstwo, bo gdyby zamrożono konflikt, to Ukraina stałaby się państwem upadłym – stwierdził Wojciech Lorenz w „Raporcie Złotorowicza”.

Co więcej, trudno byłoby znaleźć kraje, które chciałyby pomóc okupowanemu krajowi. - Wydanie 600-700 miliardów euro na odbudowę Ukrainy w momencie, w którym Rosja nie przestrzegałaby zawieszenia broni tylko od czasu do czasu by atakowała ukraińskie miasta, kto by inwestował na Ukrainie? Kto by ją odbudował? Za 5-10 lat mielibyśmy do czynienia z tak zdestabilizowanym wewnętrznie, społecznie i politycznie, państwem, że te cele strategiczne Rosji podporządkowania sobie Ukrainy mogłaby osiągnąć – skwitował Wojciech Lorenz.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany