Wojna na Ukrainie

Leopardy już w Ukrainie! Premier przekazał świetne wieści o "pancernych bestiach" z Polski

2023-02-27 9:13

Pierwsze cztery Leopardy już trafiły na Ukrainę! O dostawie polskich czołgów Leopard 2A4 na Ukrainę poinformowali wspólnie premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki i premier rządu ukraińskiego Denys Szmyhal. - Jesteśmy głęboko wdzięczni narodowi polskiemu i polskiemu rządowi - mówi premier Ukrainy.

Pierwsze Leopardy z Polski trafiły na Ukrainę

W czasie wizyty w Kijowie 24 lutego, w pierwszą rocznice wybuchu wojny na Ukrainie, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pierwsze cztery Leopardy dotarły na Ukrainę. Zapowiedział również, że Polska wkrótce przekaże Ukrainie pozostałe obiecane czołgi Leopard oraz że na Ukrainę przyjedzie 60 czołgów PT-91 Twardy. W sumie nasz sąsiad ma otrzymać łącznie 14 sztuk tych Leopardów. To oznacza, że Polska jako pierwszy kraj przekazała Ukrainie czołgi zachodniej konstrukcji. Teraz przekazanie czołgów potwierdzili we wspólnych nagraniu premierzy rządów polskiego i ukraińskiego. Denys Szmyhal dziękował Polsce w imieniu swojego kraju i narodu ukraińskiego, który walczy z rosyjskim agresorem.

Dziękuję, panie premierze, za ten podarunek dla nas, ale jest to także bardzo znacząca broń, która da nam możliwość pokonania wroga na polu walki. Nasze ekipy są gotowe, wojskowi zmotywowani, społeczeństwo oczekuje zwycięstwa (...). Jeszcze raz wyrażam głęboką wdzięczność narodowi polskiemu - mówi Denys Szmyhal, premier ukraińskiego rządu.

Morawiecki: Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność i suwerenność, ale całej Europy

Mateusz Morawiecki podkreśla, że Ukraina walczy o pokój i bezpieczeństwo nie tylko w swoim kraju, ale i w Polsce i całej Europie, dlatego Polska organizuje pomoc dla tego ogarniętego wojną kraju.

Dzisiaj jest wspólna walka, gdzie my pomagamy Ukrainie i ta walka doprowadzi nas do zwycięstwa. Niech te czołgi, niech ta broń, która organizujemy w całej Europie dla Ukrainy pomoże w tym zwycięstwie jak najszybciej - mówi premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Opozycja chwali przekazanie Leopardów Ukrainie

Wojna na Ukrainie to chyba jedyny temat, który łączy rząd i opozycję. W kwestii pomoc naszemu zachodniemu sąsiadowi rząd i opozycja mówią jednym głosem. Decyzję o przekazaniu Leopardów pochwalił senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich, były szef MON, który był gościem w Polsat News. - Bardzo dobrze się stało, że polskie czołgi Leopard trafiły do Ukrainy - powiedział Klich w "Gościu Wydarzeń". - Trzeba pochwalić premiera Morawieckiego. Zachowanie Polski może spowodować efekt kuli śnieżnej - podkreślił Klich.

Leopard 2. Niemiecki czołg podstawowy

Leopard 2 to niemiecki czołg podstawowy, następca Leoparda 1. Przypomnijmy, że zgodę na przekazanie czołgów musiał wydać producent tego sprzętu, czyli Niemcy. Mimo początkowych wątpliwości, ostatecznie nasz zachodni sąsiad zgodził się na dostawy oraz sam zadeklarował przekazanie Leopardów Ukrainie. Dodajmy, że na Ukrainę mają trafić też inne nowoczesne czołgi, m.in. Abramsy z USA, Challengery z Wielkiej Brytanii i niewykluczone, że także czołgów Leclerc z Francji.

Poniżej zobaczycie galerię zdjęć czołgów Leopard:

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany