Bartłomiej Sienkiewicz

i

Autor: Leszek Szymański/PAP Bartłomiej Sienkiewicz

MOCNE SŁOWA

Burza w sieci po decyzji Sienkiewicza w sprawie likwidacji mediów publicznych!

2023-12-27 22:00

Ruszyła lawina komentarzy polityków z różnych stron po decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza dotyczącej likwidacji spółek medialnych, czyli TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Sprawdźcie, jak komentują całą sprawę najważniejsi politycy.

W związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych, rząd poinformował w środę o likwidacji spółek mediów publicznych. – Podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. – napisał na platformie „X” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.

Nowa decyzja rządu w sprawie mediów publicznych wywołała w sieci falę komentarzy. Poseł PiS Rafał Bochenek uważa taką likwidację za niezgodną z prawem. Jego zdaniem media publiczne nie mogą być zlikwidowane, gdyż "takiego trybu nie przewiduje ustawa o radiofonii i telewizji”.

Zresztą w tej sprawie jest wydane zabezpieczenie przez Trybunał Konstytucyjny. Walec bezprawia pod egidą Tuska, Hołowni i Sienkiewicza demoluje naszą demokrację. Oni i ich pomagierzy odpowiedzą za to co robią w przyszłości prawnie. To właśnie na tym zależy im najbardziej: ograniczyć dostęp do rzetelnych informacji obywatelom, zlikwidować jakąkolwiek kontrole społeczną nad tym co wyprawiają. Nie mają żadnych zahamowań. Tylko my-obywatele możemy stanowczo sprzeciwić się tej totalnej władzy – napisał na platformie „X” Rafał Bochenek

Zdaniem posła Lewicy, Tomasza Treli, to prezydent Andrzej Duda przyczynił się do likwidacji publicznych spółek. – Pan Andrzej Duda doprowadził do postawienia w stan likwidacji mediów publicznych w Polsce. Panie prezydencie, słuchać to trzeba obywateli, a nie doradców i chłopców od Kaczyńskiego. To tak na przyszłość – ocenił Trela.

Z decyzji koalicji rządzącej cieszy się natomiast poseł Konfederacji Sławomir Mentzen. – Kierunek na likwidację TVP bardzo mi się podoba :) Szkoda, że to nie na serio, tylko w ramach nawalanki PiS z PO – komentował Mentzen.

Były minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński z kolei zauważa, że cały proces nie jest przeprowadzony prawidłowo, ponieważ wymaga on zmiany ustawowej.Postawienie w stan likwidacji mediów publicznych jest sprzeczne z ustawą o radiofonii i telewizji. Stan likwidacji zmienia cel działania spółki, a ustawa mówi, jakie cele mają realizować publiczni nadawcy - są to cele misyjne. Ten proces musiałby się zacząć od zmiany ustawy – zaznaczył Piotr Gliński.

Sonda
Podoba Ci się rewolucja w TVP?