Typhoon

i

Autor: Mindaugas Kulbis/AP

Samoloty RAF już w Polsce

Brytyjskie myśliwce Typhoon już są na polskim niebie. "Budzą przerażenie". To wiadomość dla Putina

2023-10-02 9:41

Do Polski trafiły myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. – Typhoony RAF lądują w Polsce, aby wesprzeć naszego sojusznika z NATO w obliczu rosnącego zagrożenia rosyjską ingerencją – powiedział minister obrony Zjednoczonego Królestwa, Grant Shapps.

– W Polsce są już myśliwce Typhoon Królewskich Sił Powietrznych. Brytyjscy piloci razem z naszymi pilotami F-16 będą patrolować polską przestrzeń powietrzną. To efekt moich rozmów z brytyjskim ministrem obrony narodowej. Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo! – napisał szef MON Mariusz Błaszczak na platformie X (dawniej Twitter).

Wcześniej brytyjskie media donosiły o wysłaniu do Polski myśliwców Typhoon. Dziennik "Mirror" pisał, że "sekretarz obrony Grant Shapps zezwolił na rozmieszczenie czterech budzących przerażenie samolotów Typhoon osiągających prędkość 2120 km/h (2 Ma).

Awaria samolotu. Na pokładzie Ryszard Czarnecki

– W odpowiedzi na prośbę naszych polskich przyjaciół Typhoony RAF lądują w Polsce w chwili, gdy przemawiam, aby wesprzeć naszego sojusznika z NATO w obliczu rosnącego zagrożenia rosyjską ingerencją – podkreślił minister obrony Zjednoczonego Królestwa, cytowany przez polskie media.

Jak dodał, "ich rozmieszczenie przed wyborami w Polsce będzie bardzo potężnym sposobem na niezaprzeczalne pokazanie Putinowi, że konserwatywny rząd będzie chronił demokrację i wolność przed despotycznym tyranem, który zagraża naszym sojusznikom".

WOJSKOWI ZAJELI DROGE NA MAZURACH CWICZĄ STARY
Sonda
Czy kiedykolwiek widziałeś/aś myśliwce F-16?
Nasi Partnerzy polecają