Biden na ONZ: będzie nowy pakiet pomocy humanitarnej i żywnościowej

i

Autor: PAP/EPA/JUSTIN LANE Biden na ONZ: będzie nowy pakiet pomocy humanitarnej i żywnościowej

Wojna na Ukrainie

Biden ogłosił kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Ameryka wysyła na Ukrainę sprzęt wojskowy za 625 mln dolarów

2022-10-04 21:13

Prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek, 4 października przyjęcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Opiewa on na kwotę 625 mln dolarów. W skład nowej transzy wejdą m.in. cztery wyrzutnie HIMARS. Biały Dom zakomunikował, że prezydent Joe Biden wraz z wiceprezydent Kamalą Harris zapewnili prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, iż USA nigdy nie uzna rzekomej aneksji ukraińskiego terytorium przez Rosję. Zapowiedzieli kontynuację wsparcia dla Ukrainy. - Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - podkreślił Joe Biden.

USA pomagają Ukrainie. Joe Biden ogłosił kolejny pakiet pomocy

Według zapowiedzi, w nowym amerykańskim pakiecie pomocy Ukrainie - pierwszym po przyjęciu przez Kongres USA nowej transzy ponad 12 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy - znalazły się m.in. cztery nowe systemy artylerii rakietowej HIMARS, a także amunicja artyleryjska i pojazdy opancerzone o zwiększonej odporności na miny (MRAP). Od początku wybuchu wojny USA przekazały Ukrainie 16 systemów HIMARS oraz zadeklarowały kupno 18 kolejnych. Wyrzutnie, o których poinformowano we wtorek, 4 października 2022 roku, trafią na Ukrainę szybciej, bo zostaną przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów. Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że wartość obiecanej przez USA pomocy wojskowej dla Ukrainy w sumie wynosi już ponad 16,8 mld dolarów.

Wojna na Ukrainie wybuchła 24 lutego 2022 roku, kiedy to wojska rosyjskie uderzyły w kraj z kilku stron. Walki toczą się do dziś i niestety nic nie zapowiada końca tego konfliktu. Rosjanie nie odpuszczają, a Ukraina cały czas się broni. Świat Zachodu potępił działania rosyjskie i stara się wesprzeć Ukrainę w walce z wrogiem. 

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Express Biedrzyckiej - Dura: Ukraina wygra tę wojnę