Przemysław Czarnek

i

Autor: Artur Hojny / SE

Nowe dyscypliny naukowe

Biblistyka i nauki o rodzinie. Przemysław Czarnek o nowych dziedzinach naukowych

2022-10-16 16:10

Szef Ministerstwa Edukacji I Nauki Przemysław Czarnek podczas inauguracji nowego roku akademickiego 2022/2023 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim poinformował o nowych, naukowych przedsięwzięciach. "Podpisałem rozporządzenie, w którym ustanawiamy nowe dziedziny i dyscypliny, w tym biblistykę i nauki o rodzinie" - poinformował.

Inauguracja roku akademickiego na KUL

Podczas niedzielnej inauguracji na KUL minister Czarnek powiedział, że w nowy rok akademicki wchodzimy pełni nadziei ale ze świadomością tego, że będzie trudny, a wojna na Ukrainie i jej konsekwencje rodzą szereg problemów, którym wspólnie stawiamy czoła.

Szef MEiN pogratulował wszystkim pracownikom naukowym uczelni wybitnych osiągnięć, które przełożyły się na znakomite oceny ewaluacji. "Oceny, które zaproponowane były przez Komisję Ewaluacji Nauki i które były podtrzymane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To jest dowód na to, że ta uczelnia wzrasta intelektualnie i moralnie" - powiedział dodając, że widać to po ocenach ewaluacji B+, A i A+. "Na KUL-u mamy dziedziny i dyscypliny naukowe, które są wiodące również w Polsce" - podał.

Biblistyka i nauki o rodzinie. Nowy pomysł MEiN

Poinformował, że w tym tygodniu, po wielu miesiącach konsultacji i rozmów, podpisał rozporządzenie, w którym ustanowił nowe dziedziny i dyscypliny, w tym dyscyplinę nauk biblijnych oraz dziedzinę i dyscyplinę nauk o rodzinie. "Obie są Polsce szczególnie potrzebne" - podkreślił.

Według Czarnka, mamy w Polsce znakomitych fachowców, ekspertów, naukowców, którzy zajmują się biblistyką i ustanowienie dyscypliny nauk biblijnych w ramach dziedziny teologii, jest po to, żeby wzmocnić biblistykę polską i żeby w Polsce mógł powstać ośrodek na miarę ośrodków w Jerozolimie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych. "Mamy taki potencjał. I ten potencjał jest tu na KUL-u" - zaznaczył.

Przemysław Czarnek o ataku i kryzysie rodziny

Mówiąc o roli nauki o rodzinie powiedział, że obserwowany jest atak na rodzinę i kryzys rodziny. "Od kilku lat, w Polsce również, a w Europie Zachodniej od kilkudziesięciu lat obserwujemy potężny atak na rodzinę. No i niestety obserwujemy również kryzys rodziny, który z tego ataku na rodzinę wynika. Dlatego tak ważne jest ustanowienie dziedziny i dyscypliny nauk o rodzinie, żeby o rodzinie rozmawiać w sposób naukowy, prawdziwy, bo nauka to poszukiwania prawdy" - stwierdził.

"Trzeba na nowo znaleźć prawdę o rodzinie i tę prawdę społeczeństwu pokazać, bo bez tego wszystkie nasze starania, cały ten rozwój KUL na nic się zda. Bez rodziny nie będzie nas za 50 lat" – podkreślił.

Zwrócił uwagę na rolę KUL, gdzie powstał Instytut Nauk o Rodzinie. "Jest wielki potencjał w KUL, aby ta dziedzina i dyscyplina nauk o rodzinie rzeczywiście się rozwijała" - podał.

Dodatkowe finanse dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Następnie wyjaśnił, że jeszcze poprzednie władze KUL rozpoczęły starania o dodatkowe finansowanie w związku z rocznicą 100-lecia utworzenia uczelni, a kilka lat temu dodatkowe finansowanie ogłosił prezydent Andrzej Duda. Czarne zapowiedział gruntowną modernizację historycznego budynku KUL ze środków MEiN.

Na zakończenie życzył studentom i pracownikom KUL dobrego roku akademickiego. Wystąpienie szefa MEiN było kilkukrotnie przerywane przez oklaski zebranych.

Jarosław Kaczyński: rodzina jest podstawą społeczeństwa

Kwestie rodzinne poruszył również prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Sieradzu (woj. łódzkie). 

Zdaniem Kaczyńskiego, dwa słowa zostały utożsamione: tolerancja i afirmacja. "Otóż związek małżeński, związek kobiety i mężczyzny jest przez państwo afirmowany. On jest afirmowany bo jest podstawą rodziny. A rodzina jest podstawą społeczeństwa, jest podstawą także trwania społeczeństwa i całego procesu socjalizacji, czyli wychowania kogoś, kto się urodził na człowieka, na Polaka" - powiedział. Jak tłumaczył, "nikt nie rodzi się Polakiem, czy Amerykaninem, czy Australijczykiem, czy człowiekiem przynależnym do jakiegoś narodu - ta świadomość powstaje w procesie wychowawczym".

"Nigdy nie prześladowaliśmy ludzi o odmiennych skłonnościach. I nie mamy zamiaru nikogo prześladować" - zapewnił Kaczyński w niedzielę podczas spotkania z mieszkańcami Sieradza.

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Sedno Sprawy - Przemysław Czarnek