Hołownia, Kosiniak-Kamysz

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express, Art Service/Super Express, Marek Zeiliński/Super Express Hołownia, Kosiniak-Kamysz

Wyborczy pomysł

Będzie referendum aborcyjne? Zaskakujący pomysł opozycji. "Rozmowa między wójtem a plebanem"

2023-03-02 10:52

Referendum w sprawie prawa do aborcji to jeden z pomysłów PSL i Polski 2050 na pierwsze 100 dni rządów. Liderzy partii Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia przedstawili tzw. listę wspólnych spraw. Znalazł się na niej kilka tematów, którymi chcą się zająć w razie wygranej w wyborach 2023. Wśród tych kluczowych jest właśnie referendum aborcyjne.

Spis treści

  1. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili "listę wspólnych spraw"
  2. Będzie referendum ws. prawa do aborcji?
  3. Posłanka Lewicy ostro: Rozmowa między wójtem a plebanem

Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili "listę wspólnych spraw"

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili zapowiedzianą w styczniu tzw. listę wspólnych spraw. Jak podkreślają, nie jest to jedna lista wyborcza, a próba znalezienia podobieństw pomiędzy partiami. Wśród głównych punktów, jakie przedstawili liderzy Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, są:

  • odpartyjnienie państwa,
  • przywrócenie praworządności,
  • rozdzielenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości,
  • referendum ws. zasad przerywania ciąży,
  • podwyżki dla nauczycieli.

To kluczowe tematy, którymi Hołownia i Kosiniak-Kamysz chcą się zająć podczas pierwszych 100 dni nowego rządu w razie wygranych przez ich ugrupowania wyborów parlamentarnych 2023.

Będzie referendum ws. prawa do aborcji?

Na liście wspólnych spraw szczególną uwagę zwraca referendum w sprawie prawa do aborcji. Szymon Hołownia na konferencji prasowej podkreślał, że powinien zostać przywrócony kompromis w sprawie prawa do legalnej aborcji w Polsce, jaki obowiązywał w Polsce przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z jesieni 2020 roku. 

W przyszłym Sejmie zostanie jak najszybciej przywrócony stan prawny w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży, taki, jaki był przed skandalicznym rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział na konferencji prasowej Szymon Hołownia. - Następnym krokiem powinno być jak najszybsze, dobrze przygotowane referendum w tej sprawie.

Posłanka Lewicy ostro: Rozmowa między wójtem a plebanem

Pomysł Polski 20250 i PSL komentowały w "Faktach po faktach" w TVN24 posłanki Beata Maciejewska z Lewicy i Hanna Gill-Piątek, posłanka niezrzeszona. Maciejewska oceniła, że to "bardzo zły pomysł dwóch panów". 

- To jest taka rozmowa między wójtem a plebanem. To jest rozmowa panów, którzy nadal chcą wtłaczać kobiety w swoje normy - stwierdziła.- Nie jesteśmy już w tych czasach, kiedy panowie w sutannach powinni decydować o tym, jakie kobiety mają prawa - mówiła w TVN24 Beata Maciejewska.

Sonda
Czy aborcja w Polsce powinna być legalna?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany