Marlena Maląg

i

Autor: Marek Zieliński, Paweł Dąbrowski/Super Express

Świadczenie dla niepełnosprawnych

Będzie nowe świadczenie dla niepełnosprawnych i opiekunów. Minister Maląg podała szczegóły

2023-03-16 21:54

Są pierwsze ustalenia po spotkaniu przedstawicieli rządu i protestujących osób niepełnosprawnych. Jak poinformowała szefowa Ministerstw Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, będzie nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego i jak zapowiedziała minister, trwają rozmowy na temat ustawy o asystencji.

Ministerstwo rodziny zawarło porozumienia z przedstawicielami osób niepełnosprawnych

W czwartek 16 marca odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej z grupą protestujących z ruchu OzN - Osoby z Niepełnosprawnością. Protestujący postulowali możliwość pracy osobom, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne, do tej pory mogli dostawać je jedyni opiekunowie, którzy ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną rezygnowali z pracy zarobkowej. Po trzygodzinnym spotkaniu Marlena Maląg zapowiedziała nowe świadczenie i możliwość "dorabiania" przez opiekunów. Zapowiedziała także kontynuację rozmów o ustawie o asystencji.

- Jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt naszego dialogu – wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów, tworzących ten model wpierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna - mówił wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Na czym będzie polegało wsparcie osób niepełnosprawnych? Będą kontrole w domu, w 2024 roku ruszą pierwsze świadczenia

Pierwszym elementem wsparcia będzie świadczenie wspierające, bezpośrednio dla osoby niepełnosprawnej, niezależne od dochodu na członka rodziny, momentu powstania niepełnosprawności, stopnia niepełnosprawności, czy aktywności zawodowej osoby niepełnosprawnej. Wdówik poinformował, że świadczenie będzie miało "trzy poziomy", pierwszy, najwyższy zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi w 2025 roku, a trzeci w 2026 roku.

Najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia, ma być wysokości dwukrotności renty socjalnej. Drugi będzie równy rencie socjalnej, a trzeci 50 proc. renty socjalnej. 

- Aby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia [...] Czynność ta będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze - mówił Wdówik.

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślał, że ustalenie potrzeby wsparcia będzie mieć "wartość punktową" i "zobiektyzowaną" w skali od 0 do 100 punktów. W 2024 roku ruszy poziom świadczenia dla osób z potrzebami w skali od 90 do 100 punktów. 

Wsparcie wspierające dla opiekunów osób niepełnosprawnych

- Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać - mówił Wdówik.

Wiceminister podał, że osoby, które nie będą chciały przejść na nowy system świadczenia wspierającego będą mogły dalej otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne i podjąć się dodatkowej pracy do poziomu zarobków 20 tys. zł rocznie. Przyznał jednak, że "szczegółowa kwota będzie dopracowana". 

P. WDÓWIK: OPIEKUNOWIE NIEPEŁNOSPYCH BĘDĄ MOGLI DORABIAĆ
Sonda
Czy niepełnosprawni powinni otrzymywać większą pomoc od państwa?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany