Jarosław Kaczyński, Donald Tusk

i

Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express

Aż sześć ugrupowań w Sejmie! Opozycja zdetronizuje PiS? Zobacz wyniki sondażu

2022-02-08 8:30

Według najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", PiS cieszy się poparciem społeczeństwa na poziomie 31,1 procenta. Zaraz za plecami ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego czają się rosnące w siłę partie opozycyjne. Ile brakuje im do lidera sondażu? Jedno trzeba przyznać - takie wyniki wyborów zapewniłyby brak nudy w Sejmie! Zobaczcie sami, jak się prezentują!

Prawo i Sprawiedliwość, według sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej", może liczyć na 31,1 procenta poparcia, jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w ubiegłym tygodniu. Koalicja Obywatelska zdobyłaby wówczas 26,7 procenta głosów, Polskę 2050 poparłoby 11,1 procenta ankietowanych, a Konfederację dokładnie 6,9 procenta. Do Sejmu dostałyby się również Lewica (z 6,6 procenta głosów) oraz PSL (5,2 procenta). Według dziennika "Rzeczpospolita" to opozycja miałaby większe szanse na budowanie rządu niż PiS.

Z sondażu wynika też, że 12,4 procenta Polaków nie wie jeszcze, na kogo zagłosować. Badanie CATI dla "Rz" przeprowadził IBRiS w dniach 4-6 lutego na grupie 1100 respondentów. Gazeta na podstawie tego badania przedstawia też symulację podział mandatów w Sejmie przygotowaną przez prof. Jarosława Flisa, socjologa z UJ. Symulacja ta pokazuje, że opozycja (KO, Polska 2050, Lewica i PSL) miałaby 248 mandatów. - PiS otrzymałby ich 186 i nawet razem z Konfederacją, która uzyskałaby 25 mandatów, nie mógłby stworzyć rządu - zauważa dziennik.

Zobacz także: Podwyższenie wieku emerytalnego w Polsce. Jasne stanowisko Polaków [SONDAŻ]

Jak oceniono w analizie sondażu, Polski Ład nie ułatwił PiS odbudowania poparcia, które utrzymuje się na poziomie około 30 procent. - Gwarantuje to pierwsze miejsce w rankingu, ale to opozycja miałaby dziś większe szanse na budowanie rządu - konkluduje "Rz".

prof. Antoni Dudek: Polski Ład może zdemolować poparcie dla PiS [Super Raport]

- Zdolność do sprawowania władzy w tym układzie nie zależy od indywidualnego wyniku, tylko od możliwości koalicyjnych. Platforma (157 mandatów w Sejmie) może liczyć po wyborach na Polskę 2050, która otrzymuje poparcie 11,1 procenta, co przekłada się na 54 mandaty. Do Sejmu weszłoby też PSL z poparciem 5,2 procenta, co daje ludowcom 14 mandatów. Swój klub miałaby także Lewica otrzymująca 6,6 procenta, czyli 23 mandaty. Razem to 248 mandatów dla opozycji. Warto podkreślić, że wynik ten dotyczy startu każdej partii osobno, a nie wspólnej opozycyjnej listy. PiS oczywiście uzyskuje w symulacji największą liczbę mandatów (186). Nawet jednak gdyby udało się partii Jarosława Kaczyńskiego zawiązać koalicję z Konfederacją, która otrzymuje poparcie na poziomie 6,9 procenta, co zapewnia jej 25 mandatów, to wciąż zapewnia to prawicowej koalicji tylko 211 szabel w Sejmie - podaje "Rzeczpospolita".

Sonda
Czy twoim zdaniem PiS ma szansę wygrać kolejne wybory?
Nasi Partnerzy polecają