Wyrzućcie rosyjskie ogórki z Polski!

i

Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS, MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS

Mocne słowa

Ardanowski i Kołodziejczak apelują: Wyrzućcie rosyjskie ogórki z Polski!

2023-03-16 18:00

Rosyjskie tanie warzywa zalewają Polskę. Pokazaliśmy, że można je kupić np. w Broniszach pod Warszawą, na największym rynku rolno-spożywczym w Polsce. Wyniki śledztwa „Super Expressu" odbiły się głośnym echem i po stronie PiS-u i opozycji.

- Najpierw zalewały nas ziemniaki i kapusta z Rosji, teraz rynek zarzucony jest przez ogórki, a za chwilę będą przyjeżdżały tanie rosyjskie pomidory - nie ma co do tego złudzeń Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii.

Produkty z Rosji sprzedawane jako krajowe

Co gorsza, jak twierdzi, wiele z tych produktów kupujemy nieświadomie jako polskie, bo nie ma kontroli nad ich przepływem. - Czy ktoś widział w supermarkecie, że ogórki są z Rosji, choć jest obowiązek informowania klienta o kraju pochodzenia? - pyta. - Nie. To właśnie znaczy, że te rosyjskie produkty po przekroczeniu naszej granicy stają się już polskie - przekonuje Kołodziejczak. Prezes AgroUnii twierdzi, że istnieją firmy, które wyspecjalizowały się w sprowadzaniu produktów rolnych z Rosji i prowadzą jednocześnie fikcyjne gospodarstwa. Po przekroczeniu polskiej granicy rosyjskie dokumenty produktów "giną", a na rynek są wprowadzane jako te, które urosły w polskich gospodarstwach. - Skala tego zjawiska jest ogromna - przekonuje.

Ardanowski: Trzeba wprowadzić embargo

Oburzenia nie kryje w tej sprawie także były minister rolnictwa, Jan Ardanowski z PiS: -  Wojna na Ukrainie otworzyła oczy największym niedowiarkom. Powinniśmy być konsekwentni i oprócz tego, że odcinamy się od węglowodorów rosyjskich, tak samo musimy się odciąć ze wszystkimi produktami pochodzącymi z Rosji - mówi nam oburzony. Wg niego embargiem powinny być objęte wszystkie warzywa pochodzące z Rosji. - Muszą być podjęte działania, które mocno uderzą w dochody Rosji, czyli również import produktów musi być wstrzymany - przekonuje. W tej sprawie, jego zdaniem, powinno obowiązywać wspólne stanowisko całej Unii. Ale polski rząd nie musi tu oglądać się na inne kraje.

Express Biedrzyckiej - Michał KOŁODZIEJCZAK: Lider AgroUnii: To będzie krwawa kampania, trupy będą leżeć na ulicy
Sonda
Czy kupiłbyś warzywa pochodzące z Rosji?
Listen on Spreaker.