Andrzej Duda wspomina katastrofę smoleńską. Te słowa chwytają za serce

i

Autor: ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM Andrzej Duda wspomina katastrofę smoleńską. Te słowa chwytają za serce

Andrzej Duda wspomina katastrofę smoleńską. Te słowa chwytają za serce

2022-04-10 8:22

Dokładnie 12 lat temu w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot. W rocznicę tragedii na profilu Kancelarii Prezydenta pojawił się wzruszający film przypominający o tych wydarzeniach. W całym kraju odbędą się uroczyste obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda odda hołd ofiarom w Krakowie i Warszawie.

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w katastrofie samolotu Tu-154M, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W 12 rocznicę tragedii, prezydent Andrzej Duda bierze udział we mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej na Wawelu. Nabożeństwo ma charakter prywatny, przewodniczy mu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po liturgii prezydent RP złoży wieniec na sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Na Wawelu rocznicowa msza odbywa się w krypcie św. Leonarda, w której 2 listopada 1946 ks. Karol Wojtyła odprawił swoje pierwsze nabożeństwo. W krypcie z przełomu XI i XII w. pochowani są m.in. Jan III Sobieski, Józef Poniatowski, Tadeusz Kościuszko.

- Kiedy zamknę oczy,  to widzę trumny Pary Prezydenckiej w Sali Kolumnowej. Wciąż widzę tych ludzi, którzy przychodzili wtedy, żeby Ich pożegnać, żeby oddać Im hołd, żeby Im podziękować za tą wierną służbę ojczyźnie - powiedział prezydent Andrzej Duda.

W 12. rocznicę tragedii smoleńskiej, Kancelaria Prezydenta opublikowała wzruszający materiał przypominający o tych wydarzeniach.

Lech i Maria Kaczyńscy spoczywają w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, tu też grobowiec ma Józef Piłsudski. W krypcie znajduje się także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy z łacińską sentencją "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają). W tragedii zginęli prezydent Rzeczypospolitej prof. Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, były Prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowskich i 93 innych pasażerów lotu do Smoleńska.

Sonda
Czy weźmiesz udział w obchodach 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE