Już dziś po ponad dwóch miesiącach prezydent Andrzej Duda przedstawi projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Zostaną one przedstawione na konferencji prasowej, na której prezydent wygłosi oświadczenie. Jak przyznał w jednym z programów prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński, prezydent sam omówi swoje projekty i przedstawi ich kluczone punkty. Przypomnijmy, że 24 lipca Andrzej Duda zaskoczył wielu i zawetował ustawy autorstwa PiS. Zwracał uwagę na to, że część zapisów ustaw jest niekonstytucyjnych. W najnowszym wywiadzie dla tygodnika "Sieci Prawdy" prezes Jarosław Kaczyński skomentował ostatnie spotkanie z prezydentem: - Spotkanie z prezydentem pokazało, że możemy rozmawiać, jednocześnie jednak pokazało, że są daleko idące różnice zdań. Czy da się je sprowadzić do jakiegoś wspólnego mianownika, który pozwoliłby posunąć sprawę reformy sądownictwa naprzód, tego dziś nie wiem. Zobaczymy, co dokładnie zaproponuje prezydent. Jakie karty dziś odkryje prezydent Andrzej Duda? Jak zareaguje PiS? Wszystko to w RELACJI NA ŻYWO na SE.pl.
ABY AKTUALIZOWAĆ ODŚWIEŻ STRONĘ
18:00 Jacek Międlar nie jest zadowolony z prezydenckich propozycji, podobnie zresztą jak jego pies:
Reakcja na propozycje PAD: "A pokładałem w nim takie nadzieje...". Żal i niedowierzanie. Kolokwialnie rzecz ujmując - "załamka". pic.twitter.com/v88rzYExoQ
— Jacek Międlar (@jacekmiedlar) 25 września 2017
Dziękujemy, że byliście dzisiaj z nami! Spór o reformę sądownictwa trwa...
17:37 Stanisław Tyszka z Kukiz'15 pozytywnie ocenił to, że jego zdaniem prezydent próbuje wyjść ponad partyjną wojnę. Wicemarszałek Sejmu wyraził zadowolenie z faktu, że prezydent podjął decyzję o rezygnacji z wyboru członków KRS większością 3/5 głosów, a w zamian rozważa propozycję dania każdemu z posłów jednego głosu w wyborze składu Rady. Oznacza to, że jednego członka KRS będzie wybierało ok. 30 posłów. Jak dodał: – Cieszymy się, że są elementy obywatelskie takie jak wprowadzenie ławników.
Z kolei szef PSL-u, Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że zaproponował prezydentowi dodatkowe konsultacje projektów w szerszym gronie. Jak wskazał, PSL pozytywnie odbiera inicjatywę wprowadzenia skargi nadzwyczajnej, jednak ugrupowanie chciałoby powiększenia liczby podmiotów, które będą mogły ja składać.
17:23 Jak propozycję prezydenta oceniają jego goście? Ryszard Terlecki z PiS, odnosząc się do wybierania składu Rady poprzez wyposażenie każdego posła w głos, który mógłby oddać na jednego kandydata wskazał, że to "ciekawa propozycja". Szef klubu PiS powiedział ponadto: – Będziemy pracować nad tym, aby ustawy przyjęły jak najlepszy kształt. Terlecki wskazał, że prezydenckie projekty mają wpłynąć do Sejmu jutro.
Po wyjściu z konsultacji lider Nowoczesnej Ryszard Petru potwierdził, że zrobił to, co zapowiedział przed spotkaniem. Jak stwierdził: – W imieniu Nowoczesnej poinformowałem prezydenta Andrzeja Dudę, że nie będzie naszej zgody na zmianę konstytucji. Konstytucja to nie regulamin obozu harcerskiego, który zmienia się, bo ktoś ma pomysł. Jego zdaniem prezydenckie ustawy będą się różniły od tych pierwotnych jedynie tym, że teraz władza będzie w rękach Andrzeja Dudy, a nie Zbigniewa Ziobry.
16:56 Po spotkaniu prezydent wystosował, zgodnie z zapowiedzią, oficjalne oświadczenie. Podziękował wszystkim tym, którzy zdecydowali się przybyć do niego na spotkanie. Odmowę PO skwitował słowami: - To pokazuje ich stosunek do tej, jakże ważnej sprawy sprawy. 310 posłów, których reprezentowali jego goście (w momencie, w którym 307 jest potrzebnych do ewentualnych zmian w konstytucji, ponad 2/3 parlamentu) było dla niego wystarczającą reprezentacją. Zważywszy na fakt, że Ryszard Petru nie wyrażał zgody na jakiekolwiek proponowane przez prezydenta zmiany w zakresie wyboru członków KRS, prezydent zapowiedział, że przedstawi inną propozycję. W przypadku, w którym 3/5 głosów nie udałoby się uzyskać żadnemu z kandydatów do KRS, to wówczas przeprowadzone ma zostać głosowanie, w którym każdy poseł będzie miał jeden głos na dowolnego kandydata.
Po wystąpieniu prezydenta jego rzecznik żartobliwie dodał, że dziś już żadnych oświadczeń nie przewiduje.
16:29 Marek Migalski wskazuje na innych wielkich nieobecnych u prezydenta:
Jeśli na spotkaniu z PAD nie ma Protasa/Niesioła z Krzywego Koła Europejskich Demokratów, to to nie może skończyć się sukcesem. Mowię wam.
— Marek Migalski (@mmigalski) 25 września 2017
16:00 Zaraz rozpocząć się ma spotkanie prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych, które zdecydowały się przyjąć zaproszenie od Dudy. Tymczasem ogłoszono, że po spotkaniu (ok. 16:45) w Pałacu Prezydenckim głowa państwa ma wygłosiś oświadczenie w sprawie projektu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
15:43 Europoseł PO też nie jest przychylny prezydenckiej inicjatywie:
„Uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom konstytucji” - ale najpierw zrobię ją po swojemu. pic.twitter.com/78Hh8Sw1jK
— Janusz Lewandowski (@J_Lewandowski) 25 września 2017
15.15 Przed pałacem planują się pojawić Obywatele RP:
Pałac Prezydencki o 16:00! Opozycjo, rządzący, patrzymy na Was! pic.twitter.com/LLnG7hgOSl
— Obywatele RP (@ObywateleRP) 25 września 2017
15.05 Ryszard Petru pojawi się u prezydenta: - Idę na spotkanie do prezydenta Andrzeja Dudy by osobiście przekazać, że opozycja nie zgadza się na zmiany w Konstytucji.
14.55 Na temat prooponowanych przez prezydenta zmian w sądownictwie wypowiedział się też była premier Ewa Kopacz. Na Facebooku napisała: - Obywatele oczekują reformy sądownictwa w Polsce. Zamiast jego poprawy, jesteśmy świadkiem wewnętrznego konfliktu pomiędzy Panem Prezydentem a Zbigniewem Ziobro o to, który z nich zawłaszczy sądownictwo w większym stopniu. Propozycja zmiany Konstytucji jest bezpodstawna a zwoływanie spotkania w tak krótkim czasie świadczy tylko o niepoważnym traktowaniu przedstawicieli partii politycznych w Polsce.
14.15 Do prezydenta na konsultacje o 16.00 nie idzie PO. Zdaniem hanny Lis to błąd: - PO popełnia błąd nie uczestnicząc w konsultacjach. Pójść do PAD,oponować, bronić Konstytucji, a potem zaraportować .Totalna kapitulacja?
PO popełnia błąd nie uczestnicząc w konsultacjach. Pójść do PAD,oponować, bronić Konstytucji, a potem zaraportować .Totalna kapitulacja?
— Hanna Lis (@hanna_lisowa) 25 września 2017
13.40 Tak wyglądają propozycje prezydenta:
➡️ Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym #SN pic.twitter.com/v3Xem7BJ9h
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 25 września 2017
13.35 Z ramienia PiS na spotkanie z prezydentem o 16.00 wybierze się szef klubu parlamentarnego Ryszard Terlecki, powiadomiła rzecznik PiS Beata Mazurek. Zaznaczyła też, że ustawy prezydenta są pretekstem do kolejnych rozmów:
Dzis w spotkaniu z PAD udział weźmie @RyszardTerlecki.Propozycje PAD są podstawą do dalszych rozmów.
— Beata Mazurek (@beatamk) 25 września 2017
13.23 Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że o 16.00 PSL pojawi się u prezydenta. A jeśli chodzi o ustawy to cieszy się, że prezydent uwzględnił propozycję ludowców w sprawie ławników.
13.10 Jan Grabiec z PO o zapowiedziach zmian w konstutycji: - Nie widzimy podstaw, by teraz rozmawiać o zmianie konstytucji.
13.05 Coraz więcej osób twierdzi, że coś się dzieje...
PAD potwierdził, że weto nie było jednorazowym wyskokiem i JK ma tego pełną świadomość. PiS czeka teraz zupełnie nowy rozdział...
— Andrzej Gajcy (@A_Gajcy) 25 września 2017
12.57 Prezydenckie projekty w rozmowie z rmf24.pl ocenił Paweł Kukiz. Polityk powiedział, że Andrzej Duda to bez dwóch zdań jego prezydent: - Biorąc tę sytuację pod uwagę, na dziś dzień mogę powiedzieć To jest mój prezydent. Andrzej Duda jest moim prezydentem. Jak będzie dalej - zobaczymy.
12.55 Barbara Nowacka też skomentowała ustawy Andrzeja Dudy: - Znów to samo: naprawa sądów mocno wątpliwa, za to interes własny PAD zadbany.
12.50 Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD zauważa: - Chce zmieniać konstytucję, by była zgodna z ustawami. Do tej pory miałem wrażenie, że hierarchia jest odwrotna. A Marek Migalski dodaje:
Podsumowując: PAD gra na siebie, przeciw PiS, w zgodzie z Kukiz15, idzie na konfrontację z JK. Wniosek: będzie kandydatem w 2020 nie PiS-u.
— Marek Migalski (@mmigalski) 25 września 2017
12.45 Zdaniem posłanki Katarzyny Lubnauer z Nowoczesnej, miało być inaczej:
Wybór KRS głosami polityków,a nie sędziów jest prostą drogą do upolitycznienia sądów. Zamysł twórców konstytucji był inny. @Nowoczesna https://t.co/3uxcyqaBdT
— Katarzyna Lubnauer (@KLubnauer) 25 września 2017
12.40 A tak oświadczenie prezydenta komentują dziennikarze:
Duda-Ziobro 2:0
— Tomasz Walczak (@Tomasz_Walczak) 25 września 2017
Doszło do fundamentalnej zmiany. Komentator bokserski powiedziałby, że JK zaliczył kolejny mocny cios w szczękę
— Wojtek Szacki (@szacki) 25 września 2017
12.38 Prezydent Duda pokazał swoje projekty:
Projekt ustawy o #KRS: Jeżeli Sejm RP nie wybierze członków KRS w wyznaczonym terminie, wyboru uzupełniającego dokona Prezydent. pic.twitter.com/naWduXibvT
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 25 września 2017
12.30 Stanisław Tyszka z Kukiz'15: - Pozytywnie oceniamy propozycję prezydenta. Zostały pozytywnie przyjęte postulaty ruchu Kukiz'15.
12.25 Zakończyła się konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy, na której zostało wygłoszone oświadczenie.
12.22 - Chcę podziękować za dotychczasowe konsultacje. To były dobre rozmowy, dziękuję za propozycję, z których część została uwzględniona. Dziękuję prawnikom, którzy ze mną współpracowali. Wierzę, że ta reforma, prawdziwa reforma KRS i SN o dużym wymiarze prospołecznym zostanie dokonana, a polski parlament ją przyjmie.
12.20 Andrzej Duda o KRS: - Chodzi o to, by nie był to wybór jednopartyjny, ale żeby sędziowie byli wybierani ponadpartyjnie. To rozwiązanie podtrzymuję. Chodzi o 3/5 głosów. Jeśli w ciągu 2 miesiecy Sejm nie wybierze kandydatów do KRS, to wtedy ze zgłoszonych kandydatów wyboru będzie dokonywał prezydent. PiS i .N mówiły, że to sprzeczne z konstytucją. Dlatego przygotowałem projekt zmiany w konstytucji. O 16.00 zapraszam przedstawicieli klubów do konsultacji dotyczących zmian w konstytucji.
12.15 - Wszyscy rozumiemy, że takie rozwiązania są potrzebne. Chcę, by do SN w sprawach dyscyplinarnych i nadzwyczajnych doszli ławnicy, przedstawiciele społeczeństwa, by w tym uczestniczyli. Przedstawicieli do SN wybierałby Senat.
"Będzie nowa izba w Sądzie Najwyższym, będzie to Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych" - #PAD o #SN
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 25 września 2017
12.11 Prezydent Duda: - Proponuję coś, co zostało nazwane "skargą nadzwyczajną", którą można wnieść od każdego orzeczenia. Spraw, w których jest poczucie krzywdy jest dużo. Temu służy ta nowa instytucja. Związane jest z powłaniem izby kontroli nadzwyczajnej i spraw publicznych. Skargi nadzwyczajne będą wnosić obywatele i cały szereg podmiotów: za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokurator Generalny, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta. Będzie w SN rada dyscyplinarna. Zmiana dotyczy też przenoszenie w stan spoczynku sędziów SN, nie będzie sytuacji, że wszsycy będą relegowani jednego dnia. Proponuję 65 lat i przejście w stan spoczynku z możliwością do prezydenta o to, by orzekać dłużej.
12.10 Andrzej Duda: - Dwa miesiące temu zdecydował, że nie podpiszę dwóch z trzech ustaw, nie zgodziłem się podpisać ustawy o KRS i ustawy o SN. Obiecałem, że przygotuję w ramach uprawnień prezydenckie projekty, które będą usuwały i zmieniały elementy, z którymi się nie zgodziłem, w tym ogromna władza Prokuratora Generalnego. (...)
12.07 Co może się znaleźć w projektach prezydenta o KRS i SN? Czy propozycje spodobają się w PiS? To pytania, które zadają sobie teraz wszsycy.
12.05 Początek konferencji prasowej opóźnia się...
12.00 Dziennikarze czekają na prezydenta Andrzeja Dudę:
Za chwilę oświadczenie PAD pic.twitter.com/Gvr3fq7lfE
— Kamil Dziubka (@KamilDziubka) 25 września 2017
11.50 Już za chwilę wszystko będzie jasne. Poznamy szczegóły projektów ustaw prezydenta Dudy.
Transmisja #NaŻywo na https://t.co/FWdZnPBGms. pic.twitter.com/24qLsAAAE3
— KancelariaPrezydenta (@prezydentpl) 25 września 2017
11.15 To matka Agnieszki Romaszewskiej, Zofia Romaszewska miała przekonać prezydenta, by nie podpisywał ustaw. Dziś sytuację komentuje córka:
“Straszenie” PAD idzie na całego. Najgoźniejsze pozy, marsowe miny i wytrząsanie paluszkiem
— A.Romaszewska (@ARomasze) 25 września 2017
10.40 Ustawami o sądach zajmie się Komisja Europejska:
Frans Timmermans: starannie przeanalizujemy projekty ustaw dot. SN i KRS, kiedy zostaną zaprezentowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. pic.twitter.com/Bsxa8L6hZn
— PAP (@PAPinformacje) 25 września 2017
10.25 Kilka dni temu jeden z biskupów, bp Stanisław Stefanek zabrał głos w sprawie reformy sądownictwa: - Faktycznie, jest to oczekiwanie społeczne państwa polskiego na głęboką reformę sądownictwa. To jest oczekiwanie, które zasadniczo brzmi we wszystkich przemówieniach. Ale przy tej okazji, jak to zwykle bywa (zwłaszcza na terenie życia publicznego i sferach władzy), każdy chce jakiś “lepszy stołek” dla siebie zarezerwować. (...) Prezydent poróżnił się z prezesem, z panią premier i tak dalej, ale to nie jest jakiś szczególny front napięć. To jest mechanizm, który towarzyszy wszystkim tym zmianom, jakie się pojawiają na terenie władzy. I dlatego czekamy. Bo rzeczywiście, w niektórych rejonach “żelazo jest do czerwoności rozgrzane”.
10.15 Komentatorzy sceny politycznej mają różne spojrzenia na dzisiejsze wystąpienie prezydenta:
Można wyczuć ogromne napięcie, jakby od dzisiejszego wystąpienia prezydenta zależała przyszłość nie tylko sądów, ale całego obozu władzy.
— Marcin Dobski (@szachmad) 25 września 2017
10.11 Pytany w radiu RMF Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta mówił o relacjach na linii prezydent-PiS: - Między nami dobrze jest - stwierdził.
9.35 Marszałek Senatu Stanisław Karczewski liczy na rozwiązanie sprawy: - Jestem optymistą. Liczę na dobre propozycje.
O godz. 12:00 konferencja #PAD. Jestem optymistą. Liczę na dobre propozycje.
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 25 września 2017
8.30 Krzysztof Łapiński z kancelarii prezydenta Dudy podał godzinę wystąpienia głowy państwa:
W poniedziałek o 12 oświadczenie dla mediów Prezydenta @AndrzejDuda
— Krzysztof Łapiński (@kplapinski) 24 września 2017
8.20 Prezentacja ustaw autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy to dziś główny temat polityczny dnia. Od niedzieli pojawiają się komentarze na ten temat. Marszałek Marek Kuchciński napisał na Twitterze: - Czekamy na zmiany w sądownictwie – nie kosmetyczne, ale głębokie. W poszanowaniu Konstytucji RP i które zaakceptuje większość parlamentarna
Czekamy na zmiany w sądownictwie – nie kosmetyczne, ale głębokie. W poszanowaniu Konstytucji RP i które zaakceptuje większość parlamentarna
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 24 września 2017
Zobacz: Kaczyński MOCNO: Musimy wiedzieć, czy prezydent jest z nami
Czytaj: Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński dogadali się w sprawie sądów?
Sprawdź: Tajna broń PiS na Liroya? Narzeczona Tarczyńskiego może kandydować na prezydenta Kielc