Andrzej Duda, w swoim wpisie na Twitterze, podkreślił ogrom tragedii i jej wpływ na polską tożsamość. Zwrócił uwagę na fakt, że ofiarami byli ludzie oddani Polsce
- Niemal 22 tysiące oficerów, urzędników, lekarzy, nauczycieli – elita narodu. Bezwzględnie zamordowanych przez Sowietów. Ich jedyną "winą" była wierność Polsce - stwierdził
Prezydent przypomniał również o próbach zacierania prawdy o Katyniu i braku sprawiedliwości dla sprawców: "przez dziesięciolecia komuniści systemowo zwalczali prawdę o Katyniu, a sprawcy tej zbrodni nigdy nie zostali ukarani." W swoim przesłaniu, Prezydent Duda wezwał do jedności i zadumy.
- Niech Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jednoczy nas – Polaków – w zadumie nad ceną wolności. Oddając hołd pomordowanym, czcimy Ich honor, niezłomność i patriotyzm. [...] Ta "armia cieni" wciąż stoi u boku żołnierzy Rzeczypospolitej. Cześć i chwała Bohaterom! - czytamy w poście.
Upamiętnienie zbrodni katyńskiej
Centralne obchody rocznicowe odbywają się w Warszawie, z udziałem premiera Donalda Tuska i marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Prezydent Andrzej Duda upamiętnił ofiary w Krakowie, składając wieniec przed Krzyżem Katyńskim.
Sejm RP podjął decyzję o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Miednoje, Charkowa i Bykowni, co podkreśla wagę pamięci o ofiarach i ich poświęceniu.
Zbrodnia Katyńska to efekt decyzji podjętej 5 marca 1940 roku przez sowieckie Biuro Polityczne KC WKP(b). Na jej mocy, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy polskich obywateli, w tym elitę Wojska Polskiego i Policji Państwowej, przetrzymywanych w obozach i więzieniach.
W naszej galerii zobaczysz, jak zmienił się Andrzej Duda w czasie swojej prezydentury:
