Tak się zmienił Andrzej Duda w czasie prezydentury

i

Autor: AKPA

PREZYDENT WPROST

Andrzej Duda o reparacjach wojennych od Niemiec: Zapłatę odczuje w kieszeni niemiecki podatnik

2022-10-04 6:59

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu, w którym poruszony został temat reparacji wojennych od Niemiec. Jak wiemy w poniedziałek (3 października) szef MSZ Zbigniew Rau podpisał oficjalną notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji, która następnie zostanie przekazana do MSZ Niemiec. - Niemcy będą bronili się na wszelkie sposoby, żeby nam nie zapłacić, bo wyrządzili nam wielką szkodę, więc chodzi o ogromne pieniądze – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" prezydent.

Andrzej Duda o reparacjach wojennych od Niemiec w nowym wywiadzie

W zaprezentowanym miesiąc temu (1 września) raporcie dotyczącym strat wojennych, Polska w czasie II wojny światowej poniosła straty oszacowane na 6,2 bln złotych. Od razu też zapowiedziano, że Polska dołoży wszelkich starań, by sprawę tę załatwić. W ostatni poniedziałek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, podpisał oficjalną notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji wojennych od Niemiec, która to zostanie przekazana stronie niemieckiej. Temat reparacji został też poruszony w wywiadzie z Andrzejem Dudą, którego fragment został opublikowany, a całość pojawi się w środowym wydaniu "Gazety Polskiej Codziennie". - Niemcy będą bronili się na wszelkie sposoby, żeby nam nie zapłacić, bo wyrządzili nam wielką szkodę, więc chodzi o ogromne pieniądze. Na tyle ogromne, że zapłatę odczuje w kieszeni niemiecki podatnik. Ale nam należą się te pieniądze – stwierdził prezydent Andrzej Duda we wspomnianym wywiadzie. Prezydent dodał: - Mamy prawo dochodzić tej zapłaty za wszelką cenę i powinniśmy to robić – zaznaczył.

Prezydent Duda o wypowiedzi szefowej KE

Prezydent Andrzej Duda był pytany przez gazetę m.in. o wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która groziła Włochom, że będą wobec nich zastosowane takie same represje jak wobec Polski i Węgier, jeżeli wybiorą prawicowy rząd, co ostatecznie się stało. - Pani przewodnicząca odkryła swoje intencje. W dwóch zdaniach potwierdziła, że ataki ze strony liberalnych–lewicowych polityków, którzy opanowali instytucje unijne, są motywowane wyłącznie politycznie” – stwierdził prezydent. Chodzi o pretekst do ataku – ocenił. - Praworządność to pretekst do ataku na nas. To swego rodzaju kij, za pomocą którego próbuje się usuwać niewygodne dla niektórych władze państwa. To naruszanie wszelkich demokratycznych reguł – stwierdził Duda.

Sonda
Czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje za II Wojnę Światową
Express Biedrzyckiej - dr Małgorzata Bonikowska: Niemcy mają kaca, wiedzą, że zbłądzili

Reparacje to temat zastępczy? Radosław Sikorski nie ma wątpliwości.

Włącz podcast i posłuchaj!

Listen to "Żadnych reparacji nie będzie! - Radosław Sikorski [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.