Andrzej Duda, Joe Biden

i

Autor: EASTNEWS(2) O czym rozmawiali prezydenci USA i Polski?

Andrzej Duda na linii z prezydentem USA. O czym rozmawiał z Joe Bidenem?

2022-06-08 18:04

"Zakończyła się rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Prezydentem USA Joe Bidenem" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Rozmowa dotyczyła m.in. zbliżających się szczytów Dziewiątki Bukresztańskiej i NATO oraz sytuacji na Ukrainie. W środę, 8 czerwca wieczorem Andrzej Duda udaje się do Portugalii. To początek jego podróży po południowej Europie. Celem kolejnych wizyt jest lobbowanie za jak najszybszym przyznaniem Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Prezydent Duda rozmawiał z Joe Bidenem

"Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda i Joe Biden odbyli w środę rozmowę telefoniczną poświęconą zbliżającym się szczytom Dziewiątki Bukresztańskiej i NATO oraz sytuacji na Ukrainie" - czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta.

Ponadto głowy państw omówiły sposoby "wzmocnienia bezpieczeństwa Polski oraz współpracę polsko-amerykańską w dziedzinach bezpieczeństwa i gospodarki". Prezydenci Polski i USA umówili się ponadto na kolejne rozmowy. "Prezydenci z pewnością spotkają się w Madrycie. Co do wcześniejszych spotkań - nie wiem. Wiem, że na pewno są planowane kolejne rozmowy telefoniczne" - powiedział Szrot.

Jak powiedział dziennikarzom oczekującym na wylot samolotu do Portugalii, rozmowa trwała ok. pół godziny.

 

USA: Do prawdziwych rozmów o końcu wojny na Ukrainie daleko

Jak przekazała w środę, 8 czerwca asystent sekretarza stanu USA ds. Europy i Eurazji Karen Donfried Rosja "nie jest obecnie skłonna do negocjacji w dobrej wierze".

- Do prawdziwych rozmów w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie jest jeszcze daleko - dodała Donfried. Stwierdziła też, że dla Europy rosyjska inwazja była tym, czym dla Ameryki były zamachy z 11 września 2001 roku.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Rosja nie do pokonania?! Niemcy nie wierzą w zwycięstwo l Raport Walczaka
Nasi Partnerzy polecają