Polska została wybrana na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19. Tuż po ogłoszeniu wyników tajnego głosowania głos zabrał prezydent RP. Jak wybór Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ skomentował Anrzej Duda?
- To dla mnie dzień niezwykłej satysfakcji i radości, który wieńczy długą kampanię. Na 192 państwa świata, 190 poparły kandydaturę Polski. To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady startowało - stwierdził w swoim wystąpieniu prezydent.
Andrzej Duda podziękował państwom, które poparły Polskę. Na konferencji prasowej mówił, że gdy rok temu inaugurował kampanię na rzecz członkostwa, wielu mówiło, że to cel nierealny.
- Ja od samego początku uważałem, że to cel absolutnie wykonalny i Polska na stulecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem RB ONZ - podkreślił.
- Jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ będziemy reprezentowali naszą część Europy, ale będziemy dbali o wszystkie kwestie związane z pokojem na świecie - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. - Będziemy reprezentantem naszego regionu w tej wielkiej światowej organizacji, która dba o pokój na świecie, która ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o budowanie światowego ładu, światowego porządku - mówił. - Liczyć się powinna siła prawa, a nie prawo siły - powiedział.
- To buduje naszą międzynarodową pozycję. Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo. pokazuje również, że jesteśmy dobrze postrzegani na arenie międzynarodowej. Teraz duża praca przed nami, będziemy tam aktywnie działali. Liczę na to, że m.in. dzięki tej pracy uczcimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił prezydent Duda.
Czym jest Rada Bezpieczeństwa?
W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, którzy posiadają prawo weta. Są to Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tak zwanym kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Razem z Polską w piątek do grona niestałych członków przyjęto: Wybrzeże Kości Słoniowej (189 głosów), Gwineę Równikową (185 głosów), Kuwejt (188 głosów), Peru (186 głosów) i Holandię (184 głosy).