Dudowie

i

Autor: Facebook.com/@AndrzejDuda Dudowie i chora onkologicznie Wiktoria

11. Narodowe Czytanie

Agata Duda zabrała głos. „Można mówić o fenomenie”

2022-09-03 17:57

Pierwsza dama Agata Duda bierze udział w wielu uroczystościach u boku męża, prezydenta Andrzeja Dudy. Tym razem pojawiła się na Ogrodzie Saskim w Warszawie podczas zakończenia akcji 11. Narodowego Czytania. Z tej okazji zabrała głos.

Agata Duda pojawia się na tegorocznej edycji Narodowego Czytania, a lekturą były  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, dobrze znane przede wszystkim uczniom. To dzieło z okresu romantyzmu, które przekonuje, że warto mieć serce i patrzeć w serce. Wszystko odbyło się w cudownej, ciągle letniej scenerii Ogrodu Saskiego w centrum Warszawy. To właśnie Agata Duda zabrała głos.

W NASZEJ GALERII PONIŻEJ MOŻESZ ZOBACZYĆ POWALAJĄCĄ KREACJĘ AGATY DUDY 

- To, co mnie ujmuje w Narodowym Czytaniu, to fakt, że każdy może zorganizować to wydarzenie na swój własny, niepowtarzalny sposób. Organizatorzy mają niezwykłą wyobraźnię, są bardzo kreatywni. Tak było również i w tym roku – po ulicach chodzili Twardowscy, w lasach i nad brzegami jezior można było zobaczyć nimfy, biblioteki zamieniały się w karczmy „Rzym”. Organizowane były również pokazy mody romantycznej. Wreszcie Narodowe Czytanie odbywało się w ogrodach i parkach stylizowanych na romantyczne – opowiadała.

Sprawdź: Donald Tusk rzuca poważne wyzwanie Kaczyńskiemu! Nie chodzi o debatę

Pierwsza dama podkreśliła, że w tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w 150 miejscach poza Polską, między innymi w USA, Chinach, Nowej Zelandii, Monako, Nowej Zelandii czy w Australii. Do akcji dołączyli także na Ukrainie. Stwierdziła, ze można już mówić o fenomenie narodowego Czytania. Przemówił także Andrzej Duda.

- Słuchając i czytając „Ballady i romanse” można się wzruszyć, pośmiać, ale właściwie w każdej strofie można też znaleźć bardzo ważne znaki czasu, w jakich tworzył „Ballady i romanse” Mickiewicz. Łatwo wtedy zrozumieć, co przeżywał, a właściwie przelewał swoje czucia i odczucia, także te najbardziej osobiste. Także na tym polega twórczość romantyczna, zostawiając ją nam, potomnym. Obudując nas, naszą kulturę, nas, jako społeczeństwo i naród, a to, co tak niezwykłe i ważne dla tworzenia tkanki wspólnotowej, czyli ten element kulturowy, niosły ze sobą wiedzę o dziejach, budują tym bardziej to poczucie wspólnoty – powiedział prezydent.

 Andrzej Duda zapowiedział także, że za rok lekturą będzie  "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Andrzej Duda z żoną w kościele w Juracie
Sonda
Czy lubicie czytać wiersze?