Pierwsza dama

Agata Duda z maleńkim dzieckiem na rękach. Poruszające zdjęcia

2023-09-21 17:02

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy (51 l.) i jego małżonki Agaty Dudy (51 l.) w Stanach Zjednoczonych dobiega końca. W czasie pobytu za Oceanem para miała osobny program, a pierwsza dama dużo czasu poświęciła na spotkania z Polonią i dziećmi. Było mnóstwo wzruszeń i radości. [GALERIA ZDJĘĆ]

W trakcie wizyty pierwszej pary RP w Ameryce Agata Duda odwiedziła m.in. szkołę im. Zbigniewa Herberta w Copiague w Nowym Jorku, która jest jedną z największych polonijnych placówek dokształcających, które działają na wschodnim wybrzeżu USA.

Agata Duda gorąco powitana przez polonijne dzieci

Wygłosiła przemowę i została obdarowana bukietem od dzieci. Kolejne spotkanie z uczniami, rodzicami i kadrą Polskiej Szkoły Dokształcającej im. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead obfitowało w artystyczne akcenty: pierwsza dama mogła obejrzeć występ dziewczynek w tradycyjnych krakowskich strojach i prace plastyczne innych uczniów.

Wśród tematów poruszonych w trakcie spotkania znalazły się także wyzwania stojące przed szkolnictwem polonijnym. Pierwsza dama pogratulowała dyrekcji szkoły i kadrze efektów ich pracy. Przyznała, że nauczanie polonijne ma fundamentalne znaczenie dla ukształtowania młodego pokolenia na emigracji – tak, aby było świadome swojej tożsamości, potrafiło szanować dziedzictwo oraz czerpać z tradycji dwóch ojczyzn i narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza dama czytała "Nad Niemnem"

Przyznała też, że jako nauczycielka zdaje sobie sprawę, że nauczanie polonijne jest wyjątkowo wymagającym zajęciem dla pedagoga, który musi wykazać się dodatkową kreatywnością, by zaangażować młodzież do nauki w czasie wolnym od tradycyjnej szkoły.

Agata Duda wzięła także udział w narodowym czytaniu „Nad Niemnem” w Konsulacie RP w Nowym Jorku, gdzie razem z młodzieżą odczytywała fragmenty książki Elizy Orzeszkowej.

Ubierz się jak Agata Duda
Sonda
Czy Agata Duda dobrze wypełnia rolę pierwszej damy?
Nasi Partnerzy polecają