Agata Duda na Ukrainie! Przyjechała z konkretną pomocą. Aż trudno uwierzyć w ten gest

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE/KPRM Agata Duda na Ukrainie! Przyjechała z konkretną pomocą. Aż trudno uwierzyć w ten gest

Agata Duda na Ukrainie! Wyznała, co zrobiłaby w przypadku wojny w Polsce. Odważna?

2022-04-29 15:06

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w Kamieńcu Podolskim na Ukrainie, gdzie przekazała pomoc rzeczową zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta. Spotkała się też z przebywającymi tam uchodźcami z terenów ogarniętych walkami - poinformowano na stronie prezydenckiej kancelarii.

Agata Duda na Ukrainie: "My Polacy stoimy za Wami murem"

"Podczas wizyty pierwsza dama odwiedziła klasztor oo. Paulinów, gdzie schronienie znaleźli uchodźcy z ogarniętych walkami terenów. Obecnie przebywa tam około 60 osób" - poinformowała prezydencka kancelaria. Wraz z nią do ukraińskiej miejscowości trafił transport z żywnością, środkami czystości, chemią gospodarczą, produktami dla dzieci, odzieżą i wszelkimi produktami pierwszej potrzeby.

Pierwsza dama miała okazję spotkać się z o. Tomaszewskim i innymi paulinami i osobiście podziękować za prowadzone przez nich działania humanitarne. "Bardzo dziękuję ojcom za otoczenie opieką wszystkich, niezależnie od wyznania. Dziękuję, że kierowaliście się przykazaniem miłości i że stworzyliście tutaj tak niezwykle rodzinną atmosferę" – powiedziała Agata Kornhauser-Duda cytowana w komunikacie kancelarii.

Podczas spotkania z uchodźcami pierwsza dama "wyraziła głęboki żal z powodu sytuacji, w jakiej znalazła się Ukraina i z powodu ofiar, także cywilnych, które wojna pochłonęła". Zapewniła też, że "Polska i Polacy wspierają mieszkańców Ukrainy i będą swoje działania kontynuować tak długo, jak będzie to potrzebne". "My Polacy stoimy za Wami murem, wierzcie mi. I będziemy Wam pomagać, dopóki to będzie konieczne" – zadeklarowała pierwsza dama.

"Zdaję sobie sprawę z tego, jak trudna to musiała być dla państwa decyzja, żeby opuścić swoje miejsca zamieszkania, zostawić wszystko to, co było państwu bliskie i drogie. Jednocześnie uważam za niezwykle wyjątkowe, że znalazło się tylu ludzi o dobrym sercu, którzy mogli Państwu pomóc i udzielić schronienia" - powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Zapewniła też, że uchodźcy z Ukrainy przebywający w Polsce, w przypadku takiej konieczności, otrzymali wsparcie psychologiczne, "dzieci uczęszczają do szkół lub uczą się on–line w ukraińskim systemie edukacji, dorośli Ukraińcy zyskali też możliwość podjęcia zatrudnienia, a wszyscy otoczeni są opieką medyczną".

Co zrobiłaby polska pierwsza dama w przypadku wojny w Polsce?

"To co, jest dla mnie zawsze najbardziej wzruszające, to fakt, że zwłaszcza kobiety z dziećmi martwią się przede wszystkim o swoich ojców, mężów, synów i braci, których musiały zostawić tutaj, a którzy z takim poświęceniem i hartem ducha walczą o pokój w Ukrainie" – powiedziała pierwsza dama.

Dodała, że długo rozmawiała ze swym mężem o tej sytuacji i też zastanawiała się, jak bym się zachowała, gdyby znalazła się na miejscu tych kobiet. "W pierwszym odruchu powiedziałam, że zostałabym z mężem. A mój mąż wtedy powiedział, że kobieta nigdy nie zrozumie mężczyzny w tej sytuacji, ponieważ dla mężczyzny najważniejsze jest, żeby jego rodzina była bezpieczna. Jeśli on z otwartym umysłem chce bronić swojej ojczyzny, to przede wszystkim musi wiedzieć, że jego rodzina jest bezpieczna" – powiedziała.

Pierwsza dama zaapelowała do obecnych na spotkaniu kobiet "o siłę dla ich mężczyzn, zapewniając jednocześnie o swoim głębokim przekonaniu, że Ukraina wyjdzie z tej wojny zwycięska i silna".

Zobacz zdjęcia w wyprawy pierwszej damy na Ukrainę.

Express Biedrzyckiej 28.04 (Janusz Steinhoff, dr Małgorzata Bonikowska, gen. Waldemar Skrzypczak) Sedno Sprawy: Anna Maria Żukowska
Sonda
Czy Agata Duda dużo pracuje?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają