Na Wawelu msza w 73. rocznicę urodzin Lecha Kaczyńskiego

i

Autor: Beata Zawrzel/REPORTER

73 rocznica urodzin Lecha Kaczyńskiego. Msza na Wawelu. Jędraszewski wygłosił homilię: "Lech Kaczyński królom był równy"

2022-06-18 22:48

W katedrze wawelskiej w Krakowie w sobotę 18 czerwca odbyła się msza w intencji śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w 73. rocznicę jego urodzin. W nabożeństwie uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński, córka prezydenta Marta Kaczyńska, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele rządu i politycy PiS.

Msza w intencji śp. Lecha Kaczyńskiego miała charakter otwarty, biorą w niej udział wierni. Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Wcześniej Jarosław Kaczyński złożył kwiaty przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

 Bracia bliźniacy Lech i Jarosław Kaczyńscy urodzili się 18 czerwca 1949 r. w Warszawie. Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona Maria i 94 pasażerów – przedstawiciele polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Uroczystości – w intencji prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz za zmarłego w katastrofie smoleńskiej Lecha, jego żony Marii oraz wszystkich ofiar tamtej tragedii – przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 - Świętej pamięci pan profesor Lech Kaczyński, prezydent Rzeczpospolitej Polski, od 12 lat spoczywający na Wawelu – coraz bardziej jasno widzimy to wszyscy – w swojej służbie narodowi i państwu, w swym oddaniu prawdzie, w swej trosce o własną wolność i o wolność Polski i Polaków królom był równy – mówił abp Jędraszewski.

Prezydencka para została pochowana na Wawelu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r. Jarosław Kaczyński każdego 18. dnia miesiąca przyjeżdża na Wawel, aby modlić się za brata.(PAP)

 Kilka godzin wcześniej z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych w Tarnowie odsłonięty został pomnik upamiętniający tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wydarzenie zgromadziło setki mieszkańców, manifestujących zarówno sprzeciw, jak i aprobatę wobec tej inicjatywy.

Odsłonięcia pomnika, który stanął na placu Dworcowym w Tarnowie, tuż przed dworcem PKP, dokonał prezes PiS i brat zmarłego prezydenta Jarosław Kaczyński, wraz z przedstawicielami komitetu społecznego budowy monumentu. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie rządu, w tym wicepremierzy: minister kultury Piotr Gliński oraz szef MAP Jacek Sasin, a także politycy PiS.

Kaczyński lepszy niż NAPOLEON! Polacy POKŁÓCILI się o prezesa PiS | Komentery
Sonda
Czy w Tarnowie powinien stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego?