Antoni Mężydło

i

Autor: PIOTR BŁAWICKI Antoni Mężydło

50 tys. zł kary za brak szczepienia? Senator KO ma pomysł

2021-08-10 6:17

Czwarta fala koronawirusa nadciąga! Skuteczną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 są szczepienia. Jak zwiększyć ich liczbę? – W przypadku braku szczepienia kara finansowa – mówi w rozmowie z "Super Expressem" senator Koalicji Obywatelskiej Antoni Mężydło (67 l.) . Grzywna mogłaby sięgnąć nawet 50 tys. zł! Sprawdź, co o pomyśle sądzą eksperci.

Nie zaszczepisz się, dostaniesz karę

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19? Takiego rozwiązania domaga się senator KO Antoni Mężydło w obliczu nadciągającej czwartej fali koronawirusa.

Nie przegap: Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19? Nowy sondaż "SE"

Szczepienia powinny być obowiązkowe, żeby uniknąć najgorszego. Następny lockdown to będą miliardowe straty. Nie zawsze wyjdziemy z tego tak obronną ręką, jak dotychczas – podkreśla senator.

Antoni Mężydło chciałby wprowadzenia rozwiązania na wzór tego, które stosuje się w przypadku obowiązkowych szczepień dla dzieci. – Mamy darmowe szczepienia obowiązkowe dla małych dzieci i szczepienia na COVID-19 też są darmowe. Powinno więc to wyglądać tak samo – w przypadku braku szczepienia kara finansowa – wskazuje nasz rozmówca. Za brak poddania dziecka obowiązkowemu szczepieniu grozi grzywna w wysokości 10 tys. zł, a łącznie może sięgnąć nawet 50 tys. zł.

Sonda
Czy za brak szczepienia przeciwko Covid-19 powinny grozić kary finansowe?

Eksperci sceptyczni

Co o obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 uważają eksperci? Sceptyczny jest prof. Włodzimierz Gut (69 l.). – Jedyne obowiązkowe szczepienia były na ospę prawdziwą. Jeżeli ktoś się nie zaszczepił, to brano taką osobę do punktu, szczepiono i tyle było rozmowy. Wszystkie inne obciążone są karą administracyjną. Kto nie chce, to i tak się nie zaszczepi, tylko zapłaci albo będzie chodził po sądach, a z sądami bywa różnie – podkreśla wirusolog.

Nie przegap:

Kaczyński uratuje Narodowy Program Szczepień? Jest plan

- Obostrzenia dla niezaszczepionych! Kaczyński podjął decyzję

Z kolei prof. Joanna Zajkowska uważa, że do szczepień mogą zachęcić dodatkowe restrykcje dla niezaszczepionych. – Ja cały czas uważam, że powinien być to świadomy wybór. Natomiast ten wybór powinien być podyktowany troską o własne zdrowie, o zdrowie osób, z którymi się kontaktujemy, ale też zwykłym pragmatyzmem życiowym, że na pewno będą pewne ograniczenia dla osób, które nie zdecydują się na szczepienie – wskazuje lekarka.

Argument wielokrotnego testowania, pokazywania, że jest się zdrowym, może też przekonać, że warto się zaszczepić – dodaje konsultant województwa podlaskiego do spraw epidemiologii.

Zamość. Ktoś podpalił punkt szczepień i stację sanepidu! Policja publikuje NAGRANIE!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE