2 lata rządu Beaty Szydło. NAJWAŻNIEJSZE fakty i wydarzenia

2017-12-08 12:26

Po ponad dwóch latach kierowania rządem Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, współtwórczyni sukcesu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy oraz zwycięskiej kampanii parlamentarnej swojej partii zdecydowała się zrezygnować ze stanowiska premiera. Swoją pracę rozpoczęła od zaprzysiężenia 16 listopada 2015 rokua zakończyła 7 grudnia 2017 roku. Na se.pl przypominamy najważniejsze wydarzenia i kluczowe decyzje, jakie miały miejsca z jej udziałem.  

W swoim expose Szydło mówiła: - Powiem krótko: program naszego rządu mogę streścić w jednym zdaniu. Po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój. Zapowiadała również, że celem jej rządu "będzie rozwój kraju i służba Polakom", także tym gorzej sytuowanym. Jasno wówczas deklarowała: - Zdecydowanie odrzucamy tezę, która ciąży nad nami od 25 lat, że w sprawach odnoszących się do interesów społeczeństwa, szczególnie jego gorzej materialnie sytuowanej części, nic nie da się zrobić. Da się! Z czego zapamiętamy rządy Beaty Szydło?

PROGRAMY SOCJALNE

Priorytetem na pierwsze 100 dni rządu było wprowadzenie programu "Rodzina 500 Plus", który zapowiadała w kampanii wyborczej. Zapewnia on  świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko (w przypadku mniej zamożnych rodzin, po spełnieniu kryterium dochodowego, również na pierwsze). Ruszył on ostatecznie 1 kwietnia 2016 roku. Innym programem socjalnym wprowadzonym przez jej rząd jest "Mieszkanie Plus", który ma zwiększyć dostęp do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Od 1 stycznia 2017 roku zaczął również obowiązywać program "Za życiem", który wspiera rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. Dodatkowo wprowadzono darmowe leki dla seniorów po 75 roku życia. Zrealizowano również zakaz odbierania dzieci ze względu na złe warunki materialne ich rodziców lub opiekunów.

EDUKACJA

Bardzo istotną reformą przeprowadzoną przez jej rząd była reforma edukacji, która przywróciła ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące oraz pięcioletnie technika. Ponadto zniesiony został obowiązek szkolny dla sześciolatków.

GOSPODARKA

Mocno wspierano Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Jest on obliczony na najbliższe 25 lat i ma pobudzić polską przedsiębiorczość. Dodatkowo rząd Szydło przyjął w tym roku tzw. Konstytucję Biznesu (pakiet ustaw mających na celu wsparcie przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Trzeba również pamiętać o uszczelnieniu ściągalności podatku VAT.

REFORMA SĄDOWNICTWA

Nie zostanie ona dokończona przez jej rząd, jakkolwiek zarówno spór o Trybunał Konstytucyjny, jak i proponowane reformy Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego w dużej mierze przejdą jeszcze na konto Beaty Szydło.

PROTEST OPOZYCJI

Wybuchł on w grudniu 2016 roku w przodowali w nim głównie posłowie PO i Nowoczesnej. Spowodowało go wykluczenie z posiedzenia Sejmu posła PO Michała Szczerby. Politycy opozycji protestowali również przeciwko propozycjom zmian PiS w dostępie mediów do parlamentu. Nowoczesna i PO przez kilka tygodni okupowali salę obrad Sejmu, a przed budynkiem parlamentu w noc rozpoczęcia protestu 16 grudnia zgromadzili się protestujący, którzy m.in. próbowali zablokować wyjazd z Sejmu polityków PiS.

ARENA MIĘDZYNARODOWA

Szerokim echem w mediach odbiły się dwa wystąpienia Szydło w Parlamencie Europejskim: gdy broniła Polski przed zagranicznymi atakami spowodowanymi odmową przyjęcia przez Polskę uchodźców oraz gdy wspierała w Brukseli Jacka Saryusz-Wolskiego, gdy konkurował on z Tuskiem o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. To wówczas na lotnisku powitano ją w ten sposób:

 

 

INNE WYDARZENIA

W czasie kadencji byłej już premier w 2016 r. odbyły się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka, a w Warszawie szczyt NATO, na którym sojusznicy zdecydowali m.in. o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, potwierdzając decyzję o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech batalionowych grup bojowych, liczących po ok. 1 tys. żołnierzy. Na tym samym szczycie USA zapowiedziały wysłanie do naszego regionu brygady pancernej; przybyła ona do Polski w styczniu 2017 r.

Zobacz także: Kulisy dymisji Beaty Szydło. Jak tłumaczył zmianę premiera Jarosław Kaczyński?