Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość

i

Autor: ARCHIWUM

2 lata rządów PiS. Ministrowie podsumowali osiągnięcia swoich resortów [RELACJA NA ŻYWO]

2017-11-15 16:30

Mijają właśnie dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości. Po wczorajszej wspólnej konferencji premier Beaty Szydło oraz prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego we wtorek przed dziennikarzami wystąpili wszyscy ministrowie, którzy podsumowali osiągnięcia i sukcesy kierowanych przez siebie resortów. Zapraszamy na se.pl, gdzie będziemy śledzić wszystkie wystąpienia członków rządu.

Uściski, pocałunki i wzajemne podziękowania towarzyszyły wczorajszemu podsumowaniu dwuletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak mówił Kaczyński: - Dziękuję, Beato, za to, że się tego podjęłaś i że w trudnych warunkach to prowadziłaś. Gdyby nie pewna specyfika polskiej sytuacji politycznej, powinno to iść łatwo. Ale totalna opozycja rzucała kłody pod nogi. Wymagała z naszej strony wielkiego opanowania, spokoju, ale także zdecydowania i decydowania w różnego rodzaju trudnych momentach. Chcę podziękować, że pani premier będąca pod różnymi naciskami w trudnych sytuacjach nie zawiodła. Szefowa rządu nie pozostawała dłużna wobec Kaczyńskiego, mówiąc: - Pan premier podziękował mi za te dwa lata, ale ja muszę zacząć od podziękowań, złożyć podziękowania właśnie na ręce pana premiera Jarosława Kaczyńskiego za zaufanie, jakie otrzymałam dwa lata temu. Oboje wyliczali największe sukcesy rządu. W środę każdy z ministrów miał okazję bardziej szczegółowo przedstawić osiągnięcia swoich resortów. Zapraszamy do naszej relacji z tego wydarzenia.

ABY AKTUALIZOWAĆ ODŚWIEŻ STRONĘ LUB WCIŚNIJ F5

16:15 Wystąpienie Witolda Waszczykowskiego było ostatnim. Dziękujemy za śledzenie naszej realacji na żywo z wystąpień ministrów.

15:40 Rozpoczęła się konferencja z udziałem ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Jego przemówienie w dużej mierze dotyczyło sytuacji, którą politycy PiS zastali po objęciu władzy. Minister wyliczał zaniedbania poprzedniej władzy.

- Staraliśmy się zdefiniować interesy Polski, ponieważ wcześniej nie były zdefiniowane. (...) Staraliśmy się być liczącym się uczestnikiem polityki europejskiej i światowej - rozpoczął minister

- Co zastaliśmy w 2015 roku, po przejęciu władzy: Izolację Polski z grupy Wyszehradzkiej. Ambiwalentną politykę wobec Ukrainy. Jeden z moich poprzedników namawiał aby Jnaukowicz skapitalowy. Wobec konfliktu na Krymie słyszeliśmy, że nie mamy wychodzić przed szereg. (...) Zamrożenie relacje z Litwą. Nie funkcjonował przez lata trójkąt Weimarski itd. itd. - opisywał sytuację zastaną Waszczykowski.

- Mimo deklarowanego poparcia dla Uni nie spotykaliśmy się ze wzajemnością. Zapowiadano szumne przystąpienie do strefy euro. W tym czasie Unia podejmowała negatywne decyzje związane z naszą polityką energetyczną.

O zmianach wprowadzonych przez PiS minister mówił w następujący sposób:

- Polska wniosła zdecydujący wkład na szczyt NATO - Unia Europejska - mówiąc o tej kwesti, Waszczykowski podkreślił współpracę obronną Polski z innymi państwami założycielskimi w ramach PESCO.

- Wielkim naszym partnerem wielopłaszczyznowej współpracy jest Wielka Brytania

 

 

 

15:26 Adamczyk pochwalił się też działalnością dotyczącą Poczty Polskiej:

 

15:19 Za kluczowy sukces minister infrastruktury i budownictwa wymienia program Mieszkanie Plus. Jak mówił Adamczyk: - Pierwsze efekty tego programu będą widoczne już pod koniec 2018 roku. Czynsz będzie atrakcyjny, bardzo konkurencyjny (...) Naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego do 2030 roku.

Minister mówił też o drogach, informując, że "Polska jest jedna i każdy ma prawo dostępu do dobrej drogi". Następnie rozwinął: - Na nasz wniosek, dzięki przychylności premier Szydło i ministra Morawieckiego, został powiększony limit, który pozwala finansować budowę dróg. To oznacza, że zmodyfikowany program budowy dróg krajowych i autostrad na lata 2014-2023 dostosowaliśmy potrzeb, które wynikają z decyzji o prowadzeniu działań w naszym kraju skutkującym zrównoważonym rozwojem.

 

Zapowiedział również: - Realizujemy inwestycje drogowe. Szczególnie ważną inicjatywą jest szlak komunikacyjny Via Carpatia, która połączy Bałtyk z Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym.

15:11 Swoją konferencję rozpoczął Andrzej Adamczyk, szef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa:

 

 

15:01 Ważna zapowiedź:

 

 

14:54 Jak mówił Tchórzewski: - Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne, konsekwentnie działając na rzecz wzrostu możliwości dywersyfikacji źródeł energii. Polska jest i pozostanie w kolejnych latach niezależna energetycznie.

 

 

14:45 Trwa konferencja ministra Krzysztofa Tchórzewskiego i wiceministra Grzegorza Tobiszewskiego. Zachwalają oni swoj dwa lata rządów, wskazując:

 

 

14:37 Wymieniane przez ministrów sukcesy 2 lat rządów nie przekonują najwyraźniej posłów Nowoczesnej, którzy opracowali "Czarną księgę" tego okresu:

 

 

14:23 Minister zdradził również najbliższe plany swojego ministerstwa:

 

 

Następnie wymienił:

 

14:19 Radziwiłł mówił również o zwiększaniu nakładów na służbę zdrowia w innych aspektach:

 

 

14:16 Minister zachwalał wprowadzenie w życie ustawy o sieci szpitali. To dzięki niej wszyscy pacjenci mają mieć zapewnioną kompleksową opiekę:

 

 

Podkreślił również, że w ciągu 4 lat wzrośnie o 16 miliardów  kwota na wynagrodzenia lekarzy i zwiększono liczbę miejsc na studiach medycznych do 1500 rocznie. Jak mówił: - Po latach zastoju i zaniedbań udało się zwiększyć liczbę studentów na kierunku lekarskim. O 150 mln zł zwiększyliśmy wydatki na kształcenie podyplomowe.

14:10 Konstanty Radziwiłł rozpoczyna swoje przemówienie. Jak dobitnie podkreślił, służba zdrowia jest jednym z najważniejszych tematów, jakim zajmuje się rząd. Pochwalił się od razu niedawno przyjętą ustawą (po proteście rezydentów) zwiększenia na przestrzeni lat nakładów PKB na służbę zdrowia. Dodawał, że "ogromnym osiągnięciem, ale i wysiłkiem jest program "75plus"z którego korzysta ponad 2 mln seniorów".

 

 

13:56 Jak stwierdziła minister: - Realizujemy w sumie kilkadziesiąt projektów. Za 2 lata Polska będzie na innym etapie rozwoju. Podkreśliła przy tym, że resort systematycznie inwestuje w rozwój cyfrowych kompetencji Polaków. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i seniorów. Według minister: - Staliśmy się liderem UE w kwestii cyfrowej, głównie związanej z przepływem danych (...) Realizujemy w sumie 46 projektów o strategicznym znaczeniu, które budują cyfrową architekturę państwa.

Ministerstwo cyfryzacji wsparła Kancelaria Premiera na swoim TT:

 

 

Na koniec ministerstwo przedstawiło projekty, nad którymi pracuje:

 

 

Następny w kolejce jest minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł.

13:49 Streżyńska mówiła o rewolucji cyfrowej, jaka jest przeprowadzana w naszym kraju. Jednym z jej koronnych przykładów ma być aplikacja "mObywatel":

 

 

13:41 Ministerstwo przygotowało grafikę, podsumowującą dwa lata:

 


13:33 Rozpoczęła się konferencja minister cyfryzacji, Anny Streżyńskiej, którą można śledzić również w języku migowym:

 

Jak powiedziała na początku swojego wystąpienia: - Przed dwoma laty stworzyliśmy nowoczesny, profesjonalny i otwarty resort.

13:24 Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że w poniedziałek na stronie ministerstwa pojawi się dokładny raport podsumowujący dwa lata rządów oraz dalszy program jego resortu. Zapewnił, że od samego początku jego ministerstwo realizuje program rolny PiS. Dodał, że Ministerstwo Rolnictwa prowadzi aktywną politykę na rynkach światowych. Dodał przy tym: - Przyjęliśmy prawie 40 ustaw, aby problemy rozwiązać poprzez stan prawny (...) Rząd wziął odpowiedzialność za poprawę jakości życia na obszarach wiejskich.

Poprawa opłacalności produkcji rolnej była jednym z priorytetów resortu w momencie rozpoczęcia prac. Według ministra podjęte działania (np. przyśpieszenie dopłat bezpośrednich)dały w tej kwestii pozytywne efekty. Zauważył również, że nastąpiła poprawa w relacjach rolników z przedstawicielami administracji.

 

 

12:58 W oczekiwaniu na konferencję ministra rolnictwa zapraszamy do lektury naszego tekstu podsumowującego konferencję Mateusza Morawieckiego:

Morawiecki: 500 plus zatrzymało w Polsce milion osób! Za PO-PSL wyjechało 2 mln osób

12:54 Dodatkowo Jarosław Gowin mówił m.in.:

 

 

12:41 Szef Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w swojej prezentacji dużo miejsca poświęcił "Konstytucji dla nauki". Zaznaczył, że powstaje ona "w sposób unikalny na skalę europejską". Ma ona być jednym aktem prawnym, zastępującym obecnie obowiązujące cztery. Uczelnie mają uzyskać większą autonomię a rozporządzenia i przepisy mają zostać znacząco ograniczone. Podkreślił, że państwo powinno w jak najmniejszym stopniu ingerować w wolność ludzi.

Podkreślił, że kalendarz prac nad ustawą jest niezagrożony i przy pomyślnych wiatrach wejdzie w życie od 1 października 2018 roku.

Aby przyśpieszyć reformę Gowin wprowadził nowe zasady dofinansowania uczelni (do końca 2016 roku liczyła się liczba studentów, obecnie liczy się proporcja pomiędzy średnią liczbą pracowników naukowych na studentów).

12:32 Gróbarczyk mówił, że obecnie Polska jest liderem UE w zakresie ochrony środowiska Bałtyku. Następnie dodał: - We wrześniu 2018 chcemy na nowo otworzyć Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu (...) w przyszłym roku w Polsce odbędą się Światowe Dni Morza.

Tymczasem swoją konferencję rozpoczyna Jarosław Gowin.

 

 

12:23 Minister mówił m.in. o konieczności dalszej rozbudowy portów, jak również np.:

- Realizujemy inwestycję przekopu przez Mierzeję Wiślaną, pod koniec przyszłego roku gotowe będą wszystkie dokumenty. Środki na ten cel są zabezpieczone
- Żegluga morska stanowi bardzo ważny aspekt w świetle konkurencyjności na rynkach międzynarodowych
- Pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 metra zwiększy konkurencyjność i możliwości portów.
- Żegluga śródlądowa musi zostać odbudowana, przygotowaliśmy na to specjalną strategię
- Rybołówstwo to bardzo ważny segment gospodarczy naszego kraju. Obejmujemy specjalnym programem rybołówstwo konsumpcyjne

12:09 W międzyczasie rozpoczęła się konferencja ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Marek Gróbarczyk zachwala minione dwa lata, mówiąc m.in. że priorytetem jego resortu jest odbudowa przemysłu stoczniowego. Jak poinformował: - Polskie porty odnotowują rekordowe przeładunki. Wśród największych sukcesów wymienia:

 

 

12:03 Jeden z dziennikarzy zapytał ministra, jak ocenia wypracowany przez PiS i Andrzeja Dudę kompromis w zakresie reformy sądownictwa. Jak stwierdził, pierwotny projekt był lepszy, ale mimo wszystko ocenia go pozytywnie. Początkowe propozycje Andrzeja Dudy były złe, ponieważ w praktyce, według Ziobry, uniemożliwiały przeprowadzenie reformy (konieczność 3/5 głosów w Sejmie przy wyborze sędziów do KRS). W obecnym kompromisie znalazło się rozwiązanie (drugi krok), który przewiduje bezwzględną większość, jeśli 3/5 głosów nie uda się uzyskać danemu kandydatowi.

Jako największy sukces Ziobro wymienił zmianę w pracy prokuratury (m.in. w zakresie VAT, reprywatyzacji). Dodał, ze choć widzi wielki postęp, to ma wciąż wielkie oczekiwania. Jako największy zawód wymienił dotychczasowy brak reformy sądownictwa. Kolejny raz powiedział, że "weto" prezydenta bardzo go zaskoczyło, ponieważ ustawa o reformie KRS miała być z nim uzgodniona. Dodał jednak, że widzi nadzieję w porozumieniu zawartym pomiędzy prezydentem a jego partią. Jako zakończył: - Zawijamy rękawy i dalej ciężko pracujemy nad kolejnymi dobrymi zmianami!

11:49 Tymczasem na TT:

 

 

11:45 Resort Ziobry przygotował ponad 60 projektów ustaw, z których ok. 20 już weszło w życie, przez co resort ten można uznać za najbardziej aktywny. Jak mówił: - Zmierzamy do tego, aby uczynić Polskę krajem sprawiedliwym, które traktuje równo wszystkich obywateli. Ziobro przypomniał zasługi jego pracy w zakresie reprywatyzacji i praktyk lichwiarskich. Jak mówił: - Nigdy nie będzie mojej zgody na stosowanie podwójnych standardów. Chcę, by Polska była krajem wolności! Na tym zakończył i oddał się do dyspozycji dziennikarzom.

Minister został zapytany, czy poprze wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz o delegalizację ONR. Wówczas pozwolił sobie na uszczypliwą uwagę, że cieszy go fakt, że prezydent Warszawy zdecydowała się walczyć o prawo, zważywszy na jej "osiągnięcia" w zakresie reprywatyzacji. Przy okazji zwrócił uwagę na fakt, że HGW dziwnym trafem nigdy wcześniej nie apelowała o podobne praktyki w sytuacji, w której haniebne zachowania prezentowały organizacje lewicowe. Tymczasem "prawo powinno być równe dla wszystkich". Dodał, że ze swoją oceną wstrzyma się do momentu, w którym otrzyma wskazane pismo prezydent Warszawy.

11:37 Prokurator generalny rozpoczyna swoje przemówienie:

 

 

11:30 Następny w kolejce jest Zbigniew Ziobro.

 


11:26 Szef MSWiA mówił o modernizacji służb oraz odbudowie etosu służb mundurowych. Dzięki temu mają zostać zlikwidowane zaniedbania w służbach. Na cel ten ma pójść 9 miliardów złotych, z czego 4 miliardy przeznaczone będą na podwyżki. Wytknął przy tym poprzednim rządom, że bardziej dbał o emerytury byłych SB-ków, a nie wynagrodzenia młodych funkcjonariuszy. Wprowadzona ustawa dezubekizacyjna ma wyrównać te niesprawiedliwości.

Wymieniając nowoczesne innowacje w straży pożarnej zaprezentowany został dron z kamerą, który sprawdza się zwłaszcza w przypadku pożarów.

 

 

Błaszczak wymieniał również zakupy, jakich dokonano w ostatnicj dwóch latach dla służb (samochody, remonty, wyposażenie). Zapowiedział również, że funkcjonariusze zostaną wyposażeni w przyszłym roku w kamery, których zapis będzie mógł służyć w spornych sytuacjach dotyczących zasadności lub przebiegu interwencji.

11:15 Błaszczak dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił na kwestię obrony granic Polski przed imigrantami, którzy dokonują w Europie zamachów terrorystycznych. Przypomniał, że to rząd PiS wycofał się z deklaracji premier Ewy Kopacz, która chciała przyjmować uchodźców zgodnie z kwotami narzucanymi przez UE. Minister zaznaczył, że dzięki rządom PiS Frontex ma swoją stałą siedzibę w Warszawie, czego wcześniej nie było. To również dzięki PiS w całej UE popularniejsze stało się rozwiązanie pomagania poszkodowanym przez wojnę bezpośrednio na miejscu zdarzeń. Ma to być "skuteczniejsza polityka", do której włodarze UE nie chcą się przyznać przez "polityczną poprawność".

Kolejnym poruszonym przez ministra tematem była kwestia zabezpieczeń przez służby wielkich międzynarodowych wydarzeń. Wprowadzona przez PiS ustawa antyterrostyczna okazała się być, w opinii ministra, sukcesem. Jako przykład podał Światowe Dni Młodzieży, na których pielgrzymi mieli gratulować policji i służbom za świetne zabezpieczenie i pomoc. Profesjonalizm został również pokazany w momencie wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Mówił również o likwidacji BOR, mówiąc: - Służba Ochrony Państwa będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie. Jak tłumaczył: - Ta zmiana była konieczna. Wynikała ona m.in. z niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo BOR 10.04.2010.

 

 

11:08 Swoje wystąpienie rozpoczyna szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. Podkreśla zwiększenie znaczenia dzielnicowych i programu "Dzielnicowy bliżej nas".  Jak mówił: - Polacy mieli dość zamkniętych na głucho posterunków. Dziś możemy powiedzieć, że mieszkańcy 57 miejscowości mogą się zwrócić o pomoc do policjantów.

 

 

Minister wychwalał również strażaków i wspominał ich udane akcje. Przypomniał, że Ochotnicze Jednostki Straży Pożarnej otrzymały więcej pieniędzy z budżetu (w 2017 r. ponad 124 mln zł, to o 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym).

Według badań prowadzonych od 30 lat, przytoczonych przez ministra, Polacy czują się w Polsce najbezpieczniej w historii (89% ma się czuć bezpiecznie w swoim kraju).

 

 

11:03 Głos ponownie zabiera minister Antoni Macierewicz. Wspomniał o stworzeniu na polskiej ziemi Centrum Kontrwywiadowczego NATO. W przyszłym roku ma nastąpić zmiana w korpusie podoficerskiem w ramach zmian strukturalnych w armii. Ma zostać podpisany kontrakt na m.in. amerykańskie Patrioty. W połowie 2018 roku ma zostać otwarta amerykańska baza w Redzikowie. Podkreślił również, że niezwykle ważne jest stworzenie armii cybernetycznej, która docelowo ma liczyć 1000 zołnierzy i na które MON jest skłonne wydać 2 mln zł.

10:57 Zapowiedziano również podwyżki dla pracowników sił zbrojnych:

 

 

10:50 Wiceminister Michał Dworczyk, wymieniając osiągnięcia MON podkreślił wdrożenie programu, w którym powstały specjalne klasy mundurowe, w którym uczniowie przygotowują się do służby wojskowej (docelowo takie klasy mają być w każdym powiecie). Innym projektem, który ma ruszyć od stycznia jest "Strzelnica w każdym powiecie". Rozpoczęto również budowę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, które w przyszłym roku ma być gotowe.

 

 

Jak dodał "najważniejsza jest edukacja i wychowanie patriotyczne, najważniejszy jest polski żołnierz".

10:44 Tymczasem minister Rafalska mówi o polityce senioralnej, zapewniając, że "rozszerzamy usługi społeczne dla osób najbardziej potrzebujących". Ponadto odniosło się też do programu "Za życiem", który powstrzymać ma wykonywanie aborcji z przyczyn eugenicznych, mówiąc:

 

 

10:40 Minister podkreśla rozbudowę polskiej armii, powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej, organizację szczytu NATO i obecność ich wojsk (oraz amerykańskich)w Polsce. Ponad 31 000 żołnierzy w ostatnie dwa lata dostali awanse, zaś z armii odeszli generałowie, którzy nie radzili sobie z zadaniami. Podkreślił, że obecnie nasza armia jest naprawdę narodowa i gotowa do obrony naszego kraju. Zwrócił uwagę na nowe wyposażenie, jakie zostało dostarczone przez ostatnie dwa lata do armii. Zaznaczył, że to wszystko jest zasługą rządu i narodu, który "taki rząd wybrał i chce być bezpieczny". Jak mówił: - Mamy konstytucyjny obowiązek dbania o bezpieczeństwo Polski zwiększamy wydatki, budujemy armię nowoczesną i narodową.

 

 

Na tym swoje przemówienie zakończył, zaś do głosu doszedł wiceminister, Bartosz Kownacki. Odnosił się on bardziej szczegółowo do technicznych aspektów zaopatrzenia polskiej armii. Podkreślał przy tym, że chce "aby polski przemysł zbrojeniowy się odbudował".

10:34 Następnym ministrem, który przedstawi swoje osiągnięcia jest Antoni Macierewicz. Zrobi to na płycie lotniska, gdzie prezentował pierwszy, nowy samolot (Józef Piłsudski) dla VIP-ów:

 

 

10:31 Rafalska odniosła się również do obniżonego wieku emerytalnego:

 

Podziękowała przy tym pracownikom ZUS-u, którzy sprawnie poradzili sobie z obsługą tej reformy. Podkreśliła również, jak dobrze sprawdziła się rola doradcy emerytalnego, którą wprowadzono na potrzeby tej reformy.

10:25 Minister podkreśla bardzo dobrą sytuację na polskim rynku pracy i rekordowo niskie bezrobocie. Jak mówiła, sytuacja na tym rynku jest najlepsza od 1991 roku. Dzieje się tak również dzięki mechanizmom regulującym rynek pracy (np. minimalna stawka godzinowa czy też kwota minimalnego wynagrodzenia-wzrost w 2017 roku do 2000 zł z 1850 zł). Jak stwierdziła, dochodzą do niej wieści, że często minimalna stawka godzinowa i tak jest podwyższana, ponieważ nie satysfakcjonuje ona potencjalnych pracowników, po czym dodała: - Podnosimy płacę minimalną do 2100 zł w 2018 r., stawka godzinowa wyniesie 13,7 zł.

Jak również zapowiadała:

 

 

10:19 Rafalska obalała mity związane z programem "500+". Wskaźnik dzietności wbrew obawom wzrósł, a bezrobocie kobiet jest najniższe o wielu lat (gdy tymczasem prognozowano, że kobiety będą obchodzić z miejsc pracy). Skala marnotrawienia środków z programu jest minimalna (jedynie 1900 środków zostało zamienionych na bony).

 


10:10 Minister swoje wystąpienie zaczyna od informacji, że nakłady na rodzinę znacząco wzrosły w ostatnich latach. Stało się tak głównie przez wprowadzenie programu "500+". Choć przez pierwszy rok wdrażania programu były pewne kłopoty, tak teraz korzystają z niego 4 miliony dzieci. 65% środków adresowanych jest na polską wieś, gdzie dzietność jest większa a zarobki często mniejsze.

Opierając się na "twardych danych" Rafalska stwierdziła, że program spełnia swoje zadania i ma już pewien udział w poprawieniu wskaźników dzietności.

 

 

10:00 Elżbieta Rafalska przedstawi osięgnięcia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na miejscu jest nasza dziennikarka, Anna Bartosiewicz.

 

 

09:52 Ministerstwo na bieżąco na swoim TT przedstawia grafiki z twardymi danymi:

 

 

Dopytywany o rasistowskie transparenty na Marszu Niepodległości zgodził się z Jarosławem Kaczyńskim, że niektóre z nich mogły być prowokacją.

09:45 Rozpoczynają się pytania dziennikarzy. Morawiecki przyznał, że jest za zburzeniem Pałacu Kultury i Nauki w centrum Warszawy. Jak stwierdził, "marzy o tym od 40 lat".

 

Zapytany o wizerunek Polski za granicą zaapelował do opozycji, aby "swoje brudy prać w domu, a nie wywlekać ich na zewnątrz". Dodał przy tym, że często jeździ za granicę, wszędzie rozmawia i obawy o to, jak nas postrzegają w innych państwach są zdecydowanie przesadzone.

09:37 W swoich planach na następne dwa lata wymienił dalsze wsparcie i rozwój dla mikro i małych przedsiębiorstw, dalsze uszczelnianie ściągania pieniędzy z podatku VAT (jak określił, jest to swoisty "game changer"), realizację w Polsce wielkich projektów (np. Centralny Port Komunikacyjny, czy też zostanie przodownikiem w branży motoryzacyjnej) jak również tych innowacyjnych. Stabilny wzrost gospodarczy na poziomie 4-4,5% również jest bardzo ważny dla ministra, gdzie podkreślił, że praca ma być dla Polaków w Polsce, a nie zagranicą. Podkreślił również ogromną rolę taniego budownictwa mieszkaniowego na gruntach samorządowych. Celem na być stworzenie wielkiego rynku mieszkań na wynajem (których możliwe będzie też wykupienie).

Przy tej okazji wspomniał, że jest to plan nie tylko na następne 2 lata, a co najmniej 8.

 

 

09:32 Minister został zapytany o nową formę oszczędności emerytalnych (PPK). Morawiecki przypomniał, że OFE to jednak nigdy nie były pieniądze prywatne i były one "błędem przeszłości". Proponowany teraz przez rząd program budowy kapitału poprzez system emerytalny zapewnia, że odkładane pieniądze będą jednak prywatne (więc nie będzie ich można zagrabić przez rząd, jak PO zrobiła z pieniędzmi z OFE).

W kontekście tym nawiązał do konieczności zatrudniania na polskim rynku pracy, w tym Ukraińców

 


09:25 Morawiecki przyznał, że ma delikatne obawy względem obniżenia wieku emerytalnego. Jest jednak dobrej myśli i sądzi, że wielu emerytów będzie chętnych pozostać na rynku pracy (w miarę swoich możliwości). Jak mówił: - Starsze osoby mogą przekazywać swoje doświadczenie młodszym pracownikom. Chcemy zachęcać ludzi do pracy.

 

 

09:19 Wicepremier zapowiedział, że w ciągu kilku lat jest szansa na to, aby uniknąć deficytu w budżecie państwa. Obecnie prognozowany 2% deficyt na koniec roku to znacząca poprawa względem 8 lat rządów PO. Podkreślił przy tym duże znaczenie uszczelnienia ściągalności podatku VAT. Dodatkowo Morawiecki mówił: - Można byłoby tego nie wprowadzać i mieć niższy deficyt budżetowy. Pytanie, czy wtedy z kraju nie wyjechałby kolejny milion ludzi. Myślę, że tak by się stało.

W kontekście rynku pracy zauważył, że mamy w Polsce obecnie rekordowo niskie bezrobocie. Co więcej, porównując koszty życia w Polsce i innych krajach (powołując się na ostatnie badania) stwierdził, że zarabiając w Polsce 60% tego, co np. w Wielkiej Brytanii istnieje szansa na konkurencyjność, przez co możliwym jest powrót pewnej części naszych rodaków z emigracji.

09:11 Morawiecki mówi o "fundamentalnym naprawieniu błędów III RP", na co trzeba było jednak przeznaczyć wiele środków. Mówi, że przez 25 lat Polska rozwijała się w sposób "kredytowo-konsumpcyjny", gdzie znacząco m.in. przez ostatnie 8 lat wzrosło zadłużenie Polski. Morawiecki chce przestawić gospodarkę na sposób inwestycji, innowacji, oszczędności oraz eksportu.

Zaznacza, że to Polska utworzyła w ostatnim roku najwięcej (2/3, mając na uwadze całą UE) miejsc pracy w przemyśle.

09:04 Przed rozpoczęciem konferencji ministerstwo na swoim TT opublikowało krótki film, podsumowujący ostatnie dwa lata:

 

 

08:30 Jako pierwszy o 9 z dziennikarzami spotka się Mateusz Morawiecki, odpowiedzialny za Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów.

Następnie przedstawiciele ministerstw będą występować w następującej kolejności:
10:00 – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
10:30 – Ministerstwo Obrony Narodowej
11:00 – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
11:30 – Ministerstwo Sprawiedliwości
12:00 – Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
12:30 – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
13:00 – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
13:30 – Ministerstwo Cyfryzacji
14:00 – Ministerstwo Zdrowia
14:30 – Ministerstwo Energii
15:00 – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
15:30 – Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zobacz także: Konferencja Szydło i Kaczyńskiego! Premier zostaje na stanowisku! [WIDEO]