II tura wyborów prezydenckich w Warsszawie - komisja wyborcza o 7 rano

i

Autor: A. Galant II tura wyborów prezydenckich w Warsszawie

WYBORY W POLSCE

Zarobki w komisji wyborczej 2024. Ile można zarobić na pracy w komisji?

2024-03-10 13:29

Wybory samorządowe w Polsce zostały wyznaczone na 7 kwietnia (I tura) oraz 21 kwietnia (II tura). Wybory to okazja do tego, by zgłosić się do komisji wyborczej i nie tylko pomóc przy organizacji wyborów, ale też zarobić. Ile można otrzymać za pracę w komisji wyborczej 2024? Czy za pracę w komisji wyborczej należy się dzień wolny? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące komisji wyborczych.

Spis treści

  1. Wybory samorządowe 2024
  2. Jak trafić do komisji wyborczej? 
  3. Ile za pracę w komisji wyborczej 2024. Ile się dostaje w komisji wyborczej? Dieta w komisji wyborczej 2024
  4. Czy za pracę w komisji wyborczej należy się dzień wolny?

Wybory samorządowe 2024

Kalendarz wyborczy wskazuje, że do 12 lutego musi zostać podane do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia, informacji: o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jest to też termin zawiadomienie odpowiednio Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. To ważne w kontekście pracy w komisji wyborczej. 

DOWIEDZ SIĘ: Wyniki wyborów samorządowych 2024. Kto będzie rządzić w miastach, gminach, powiatach i sejmikach wojewódzkich?

Jak trafić do komisji wyborczej? 

Żeby dostać się do składu komisji wyborczej i zostać członkiem komisji należy być zgłoszonym przez konkretny komitet wyborczy. W celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej, należy zwrócić się bezpośrednio do pełnomocników komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach, ale to nie gwarantuje tego, że będziemy członkiem komisji. O czym więcej TUTAJ: Praca w komisji wyborczej 2024. Jak się dostać? Ile można zarobić? Dieta w komisji wyborczej

Ile za pracę w komisji wyborczej 2024. Ile się dostaje w komisji wyborczej? Dieta w komisji wyborczej 2024

Za pracę w komisji wyborczej przysługuje tzw. dieta, czyli pieniądze. Czasem ludzie zastanawiają się, ile jest za siedzenie w komisji wyborczej? Warto zwrócić uwagę, że to nie tylko "siedzenie", ale cała masa pracy i odpowiedzialności, a także możliwość zrobienia czegoś dla społeczeństwa. Na pracy w komisji wyborczej można zarobić. Co prawda nie są to duże pieniądze, ale warto wiedzieć, że wysokość diety za pracę w komisji zależy od funkcji, jaką pełnimy w komisji. Ile wynosi dieta za pracę w komisji i ile zarabia członek komisji wyborczej 2024? Dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 900 zł; dla zastępców przewodniczących obwodowych komisji wyborczych – 800 zł; dla członków obwodowych komisji wyborczych – 700 zł. 

Czy za pracę w komisji wyborczej należy się dzień wolny?

W Polsce wybory są przeprowadzane zawsze w dniu wolnym od pracy, czyli w niedzielę. Zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego wybory samorządowe zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad. Czy w takim razie za pracę w komisji wyborczej należy się dzień wolny? Warto wiedzieć, że członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w związku z wykonywaniem zadań przysługuje:

  • zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,
  • do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia

CZYTAJ: Wybory samorządowe 2024. Kiedy odbędą się wybory lokalne do miast i gmin w całej Polsce?

Co ważne, członkowie obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej w razie zamiaru skorzystania ze zwolnienia od pracy, o którym mowa w przepisach, są obowiązani, co najmniej na 3 dni przed przewidywanym terminem nieobecności w pracy, uprzedzić, w formie pisemnej, pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, a następnie, nie później niż następnego dnia po upływie okresu nieobecności w pracy, dostarczyć pracodawcy zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań komisji.

Donald Tusk w Morągu rozpoczyna kampanię
Nasi Partnerzy polecają