Wybory samorządowe 2024. Jak głosować? Jak oddać poprawny głos?

i

Autor: sweetlouise/pixabay.com Wybory samorządowe 2024. Jak głosować? Jak oddać poprawny głos?

wybory

Wybory samorządowe 2024. Jak głosować? Jak oddać poprawny głos?

2024-02-12 14:20

Wybory samorządowe 2024 przed nami. Jak oddać ważny głos? Jak wygląda głosowanie? To pytania, które mogą nurtować tuż przed wyborami. Wyjaśniamy, jak poprawnie zagłosować, jak głosować za granicą czy w innym mieście. Jak będziemy głosować w wyborach samorządowych? Sprawdźcie poniżej!

Spis treści

 1. Wybory samorządowe 2024. Jak głosować?
 2. Jak będziemy głosować w wyborach samorządowych?
 3. Jak wygląda głosowanie w wyborach samorządowych?
 4. Wybory samorządowe 2024. Czy można zagłosować bez meldunku stałego? 
 5. Wybory samorządowe 2023. Jak głosować w innym mieście?
 6. Wybory samorządowe 2024. Jak głosować w Warszawie?

Wybory samorządowe 2024. Jak głosować?

Wybory samorządowe 2024 zaplanowano na 7 kwietnia, natomiast ewentualną drugą turę na 21 kwietnia. Datę wyborów samorządowych ogłosił premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej 15 stycznia.

Do urn mogą wybrać się osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają czynne prawa wyborcze. W przypadku wyborów samorządowych głos oddają mieszkańcy danej gminy.

Jak będziemy głosować w wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe są dla wielu osób szczególnie ważne, ponieważ głosować będziemy na kandydatów, którzy na co dzień będą zajmować się naszym najbliższym otoczeniem. 7 kwietnia 2024 będziemy mogli głosować na:

 • radnych gminy i radnych powiatu
 • radnych sejmików województw
 • wójtów i burmistrzów oraz prezydentów miast.

Jak wygląda głosowanie w wyborach samorządowych?

Gdy mamy już kandydatów, na których chcemy zagłosować, kolejną sprawą, jaka może nas nurtować, to jak poprawnie oddać głos. Okazuje się, że odpowiedź na pytanie jak należy głosować w wyborach samorządowych jest niezwykle proste! Wystarczy przy osobie, na którą chcemy zagłosować postawić znak X. Uwaga! Znak X jest konieczny - jeśli postawimy jakikolwiek inny znak, nasz głos w wyborach samorządowych będzie nieważny!

Wybory samorządowe 2024. Czy można zagłosować bez meldunku stałego? 

Pojawia się zatem pytanie - czy można oddać głos bez meldunku? Okazuje się, w przypadku gdy nie mamy mamy meldunku stałego, wyjściem jest dopisanie się do rejestru wyborców. Aby to zrobić, należy złożyć w urzędzie danej gminy pisemny wniosek, który powinien zawierać nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL wraz z kserokopią dokumentu potwierdzającego tożsamość a także pisemną deklaracją o obywatelstwie i adresie stałego zamieszkania. Na rozpatrzenie wniosku trzeba czekać nawet do 5 dni.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2024. Głosowanie korespondencyjne [PORADNIK]

Wybory samorządowe 2023. Jak głosować w innym mieście?

Co w przypadku, kiedy chcemy oddać głos poza miejscem zameldowania? Czy w innym mieście czy miejscowości możemy oddać ważny głos w wyborach samorządowych? Tutaj sytuacja się komplikuje. O ile w wyborach parlamentarnych oddanie głosu w innym mieście nie stanowi problemu, tak w wyborach samorządowych nie ma możliwości głosowania poza miejscem, w którym jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców. Wyjątkiem są osoby przebywające (a które chciałyby oddać głos) w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych czy aresztach śledczych.

Podobna sytuacja jest w przypadku, kiedy mieszkamy za granicą. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) poinformowała, że wybory odbędą się wyłącznie na terytorium Polski. Jeśli w waszej głowie pojawia się pytanie, czy można głosować przez internet - to oddanie głosu w ten sposób jest niemożliwe. Przez internet (na stronie mObywatel) możemy złożyć jedynie wniosek o dopisanie w spisie wyborców.

Co ważne! Wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku, a w tym czasie jest zobowiązany sprawdzić, czy wnioskodawca stale zamieszkuje pod adresem, który został wskazany we wniosku.

Sprawdź: Praca w komisji wyborczej 2024. Jak się dostać? Ile można zarobić? Dieta w komisji wyborczej

Wybory samorządowe 2024. Jak głosować w Warszawie?

Jak informuje magistrat, w Warszawie swój glos podczas wyborów samorządowych mogą oddać osoby, które:

 • najpóźniej w dniu głosowania skończą 18 lat,
 • są wpisane do rejestru wyborców w Warszawie,
 • nie są pozbawione praw wyborczych orzeczeniem sądu,
 • nie są ubezwłasnowolnione.

Osoby zameldowane na pobyt stały są z urzędu ujęte w rejestrze wyborców.

Trump w wygra wybory prezydenckie? Ekspert ocenia
Sonda
Czy PiS osiągnie sukces w wyborach samorządowych 2024?