Emerytura może wzrosnąć nawet o 20 procent. Trzeba tylko zrobić jedną rzecz

i

Autor: Archiwum Emerytura może wzrosnąć nawet o 20 procent. Trzeba tylko zrobić jedną rzecz

Uwaga przyszli emeryci

Od lipca emerytury będą wyższe. Kobiety mogą liczyć na dodatkowe 283 zł! Wystarczy jedno. Ekspert wyjaśnia

2023-06-12 4:49

Każdego roku w czerwcu ZUS waloryzuje kapitał gromadzony na naszych kontach, dzięki nie traci on na wartości z powodu inflacji. Aktualnie nasze składki są podwyższane o 14,4 proc. Osoby, które osiągnęły niedawno wiek emerytalny powinny zaczekać do lipca na złożenie wniosku o wypłacenie emerytury, a przyznane im świadczenie będzie wyższe od przyznawanego w czerwcu.

Drożyzna sprawia, że biedniejemy. Aby renty i emerytury nie traciły na wartości z powodu rosnących cen, w marcu ZUS waloryzuje świadczenia o wskaźnik inflacji. Czy kapitał odkładany przez 24 mln Polaków w ZUS może zmaleć przez drożyznę? Nie, gdyż on też jest waloryzowany. Zakład dokonuje waloryzacji odłożonych składek w czerwcu. – Do waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego przyjęliśmy wskaźnik 114,40 proc. dla składek emerytalnych zewidencjonowanych na koncie i 109,20 proc. dla środków zewidencjonowanych na subkoncie – poinformowała prof. Gertruda Uścińska (65 l.), prezes ZUS.

Osoby, które niedawno osiągnęły wiek emerytalny, powinny wystąpić o wypłacanie świadczenia po waloryzacji kapitału, np. w lipcu, a ich świadczenie będzie wyższe od emerytur przyznawanych przed waloryzacją. O ile? Ekspert emerytalny Oskar Sobolewski szacuje, że kobieta, która ma 60 lat i zgromadziła w ZUS w 500 tys. zł, może dziś otrzymać emeryturę wysokości 2251 zł brutto. Jeśli zaczeka na zwaloryzowanie kapitału, ZUS przyzna jej emeryturę wyższą o 283,5 zł. – Każdy z nas będzie mógł wkrótce zalogować się do PUE ZUS i sprawdzić, o ile powiększył się jego kapitał na kontach w ZUS – tłumaczy ekspert.

Wieczorny Express - Łukasz Warzecha

QUIZ PRL: Seniorzy mieli lepiej w PRL-u niż za PiS? Jakie mieli emerytury?

Pytanie 1 z 10
Podczas awantur w kolejkach emeryci bili się:
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany