- 21 października 1963 r.! Polscy bohaterowie - ścigani, represjonowani, więzieni i mordowani przez okupacyjną sowiecką władzę i jej krajowych kolaborantów. "Byli sumieniem Polski i dla następnych pokoleń wysoko wyznaczyli miarę wierności Ojczyźnie" - napisał we wstępie prof. Ryszard Terlecki.
Niezłomnych coraz częściej nazywamy też rycerzami. "Rycerze lasu" to pierwsza w Polsce książka o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci i młodzieży. O ich rówieśnikach, którzy przeżywali powojenną rzeczywistość PRL w podziwie dla prawdziwych bohaterów, często ich starszych braci i kuzynów. Joanna Gajewska i Weronika Zaguła opowiedziały o leśnych oddziałach, aresztowaniach, walce o honor i wolną Polskę językiem zrozumiałym dla pokolenia Facebooka. A ppłk Stanisław Oleksiak, prezes ŚZŻAK, zachęca: "z faktu bycia Żołnierzem Wyklętym należy być dumnym. Bo to był i jest nadal czas służby dla Ojczyzny. Służby do końca".
Za nami Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przede wszystkim przez młodych Polaków. Dzięki książkom mają szansę pamiętać o niezłomnych nie tylko w dniu ich święta. I kierować się słowami ks. Władysława Gurgacza "Sema", który swoim mordercom sądowym powiedział: "Wierzę, że każda kropla krwi niewinnie przelanej zrodzi tysiące przeciwników i obróci się wam na zgubę".