Polityka

Żona premiera zachwyciła kreacją! Wystroiła się jak księżniczka

2023-01-07 21:43

"Jesteśmy w Bratysławie, gdzie świętujemy dziś 30. rocznicę powstania Słowacji! Wspólnie z moja ukochaną małżonką Iwoną bierzemy udział w koncercie" - napisał w poście na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. Przy okazji pozdrowił dzieci, które zostały w Warszawie. W uroczystościach rocznicowych brali udział również prezydenci Polski, Czech i Austrii.

Premier z małżonką świętują  30. rocznicę powstania Słowacji 

Jesteśmy w Bratysławie, gdzie świętujemy 30. rocznicę powstania Słowacji - napisał w sobotę (7.01.2023) premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przebywa obecnie z wizytą w Bratysławie, gdzie uczestniczy w uroczystościach z okazji 30. rocznicy powstania Republiki Słowackiej.

 "Jesteśmy w Bratysławie, gdzie świętujemy dziś 30. rocznicę powstania Słowacji! Wspólnie z moja ukochaną małżonką Iwoną bierzemy udział w koncercie" - napisał szef rządu w sobotę wieczorem na Twitterze. "Dziękuje Eduard Heger (premier Słowacji - PAP) - predseda vlády SR za zaproszenie i pozdrawiamy dzieci w Warszawie" - dodał premier. 

W uroczystościach rocznicowych brali udział również prezydenci Polski, Czech i Austrii. 

"Największe bogactwo, jakie posiada Słowacja, tkwi w jej mieszkańcach” – powiedziała prezydent Zuzana Czaputova i zwróciła uwagę, że odznaczeni w niedzielę byli uczestnikami walki o poszerzenie przestrzeni wolności, walki o poszanowanie mniejszości i o zachowanie duchowego wymiaru naszego życia. Wśród odznaczonych znalazła się między innymi pierwsza słowacka feministka.

Kraje Europy Środkowej są "rodziną wolnych, równych narodów", którym udało się wyrwać z totalitaryzmu - podkreśliła Zuzana Czaputova w wystąpieniu podczas wręczania odznaczeń. "Suwerenność, którą uznajemy za oczywistą, jest dla narodu ukraińskiego i jego przywódców wartością, której muszą bronić kosztem tysięcy ofiar i cierpienia milionów mężczyzn, kobiet i dzieci" - powiedziała prezydent.

We wcześniejszym noworocznym orędziu Czaputova stwierdziła, że kwestia wolności nigdy nie była tak istotna jak po lutym ubiegłego roku, kiedy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainie. Relatywizowanie czy kwestionowanie cierpienia ludzi na Ukrainie jest jej zdaniem współudziałem w tym okrucieństwie.

Republika Słowacka powstała w wyniku rozpadu Czecho-Słowackiej Federacji 1 stycznia 1993 r.

Według badań firmy AKO 45,8 proc. Słowaków uważa, że rozpad Czechosłowacji przed 30 laty był korzystny. Przeciwnego zdania jest 44,6 respondentów. Wśród osób pozytywnie oceniających rozpad wspólnego państwa i powstanie samodzielnej Republiki Słowackiej, najwięcej jest osób młodych.

Politycy od Kuchni - Mateusz Morawiecki
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany