Znany prokurator - krytyk ministra Ziobry - jechał na podwójnym gazie

i

Autor: Piotr Jedzura/REPORTER

Ujawniamy

Znany prokurator - krytyk ministra Ziobry - jechał na podwójnym gazie

2023-07-28 19:37

Nie takiego zachowania spodziewalibyśmy się po kimś, kto stoi na straży prawa. Znany prokurator Jerzy M. został złapany na jeździe na podwójnym gazie. Wpadł podczas rutynowej kontroli warszawskich policjantów. Prokurator z samego rana kierował autem pod wpływem alkoholu. Zasłynął m.in. jako prowadzący śledztwo ws. zabójstwa generała Papały.

Jak nieoficjalnie udało nam się ustalić, znany warszawski prokurator Jerzy M. został przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu. 

Prokurator prowadził na podwójnym gazie

W środę 28 czerwca w bardzo wczesnych godzinach porannych patrol policji drogowej przeprowadził rutynową kontroli trzeźwości kierowcy jadącego w okolicach placu Konstytucji w Warszawie. W pierwszym badaniu o godz. 7.45 otrzymano wynik zawartości alkoholu 0,33 mg w 1 dm sześc. wydychanego powietrza. Drugie badanie policyjnym alkotestem, kwadrans później, wykazało wartość 0,30 mg alkoholu u prokuratora. To ważne, bo właśnie od ilości alkoholu w wydychanym powietrzu zależy kwalifikacja takiego czynu. W tym wypadku przekracza ono 0,6 promila, a taki kierowca - zgodnie z artykułem 115 §16 Kodeksu Karnego - jest traktowany jako nietrzeźwy. A to oznacza, że prokurator popełnił przestępstwo. Grozi za nie grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, a także zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. Zgodnie z nowymi zaostrzonymi  przepisami, które obowiązują od 1 stycznia br., jeśli kierowca wykazuje powyżej 0,5 promila we krwi i popełnił już wcześniej podobne przestępstwo, policja ma także prawo skonfiskować jego auto. 

Poddał się badaniu krwi

W wypadku warszawskiego prokuratora Jerzego M. udało nam się ustalić, że na miejsce wezwany został dyżurny prokurator z Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście. Nietrzeźwy prokurator poddał się dobrowolnie badaniu krwi. O całej sprawie został poinformowany rzecznik dyscyplinarny prokuratora generalnego. Prokurator zostanie więc pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej za jazdę po alkoholu. 

Zgodnie z Kodeksem Karnym pijanemu kierowcy grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia, a także zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat.

To on prowadził sprawę zabójstwa gen. Marka Papały

Prokurator Jerzy M. zasłynął jako prowadzący od 1998 do 2009 roku śledztwo w głośnej  sprawie zabójstwa generała Marka Papały. To właśnie Jerzy M. był autorem aktu oskarżenia przeciwko "Słowikowi" i Boguckiemu, którzy zostali przez sąd uniewinnieni. _ To moja osobista porażka - mówił wtedy prokurator. 25 czerwca 1998 r. Papała został zastrzelony w Warszawie w swoim samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. W toku śledztwa branych było pod uwagę  kilkanaście wersji wydarzeń. Mordercy generała nigdy nie udało się ustalić i skazać.

Pijany kierowca BMW uciekając przed policją zabił rowerzystę
Sonda
Czy sędziowie są zbyt łaskawi dla pijanych kierowców?