Ekspress Biedrzyckiej - Marcin Matczak

i

Autor: Marek Kudelski / SE

Profesor Matczak wyjaśnia: Prezydentem powinna zostać Witek [WIDEO]

2020-05-27 17:38

Gościem Kamili Biedrzyckiej był w środę prawnik i wykładowca akademicki, prof. Marcin Matczak. Profesor mówił m.in. o problemie terminu wyborów prezydenckich i samych wyborach. Opowiedział o dwóch możliwych rozwiązaniach. Jednym z nich jest np. przejęcie władzy prezydenckiej przez... marszałek Sejmu, Elżbietę Witek.

Prof. Matczak przekonywał, że najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie kadencji prezydenta Dudy (kończy się ona w sierpniu), jego obowiązki powinna przejąć marszałek Elżbieta Witek i wtedy powinny zostać rozpisane wybory w myśl procedury opuszczenia funkcji przez prezydenta, ponieważ minęły konstytucyjne terminy wyborów.  - Jeżeli będą wybory przed skończeniem kadencji prezydenta Dudy to zawsze będzie wątpliwość, czy one były konstytucyjne, czy one były legalne - tłumaczył prof. Matczak.  W jego ocenie, drugim z możliwych rozwiązań jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i przedłużenie kadencji prezydenta, a po zakończeniu stanu klęski żywiołowej będzie można rozpisać terminy wyborów. Ku temu rozwiązaniu sam się też skłaniał.

- Ta władza jest hakerem sprawiedliwości - powiedział prof. Marcin Matczak. Mocno skrytykował kolejne próby reformy sądowniczej. Odniósł się także do powołania prof. Małgorzaty Manowskiej na funkcję Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Mówił o potrzebie niezależności sądownictwa od polityków. 

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Express Biedrzyckiej gość prof.Marcin Matczak „Każde wybory przed 6 sierpnia będą nielegalne"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE