przestępstwa wyborcze

i

Autor: Shutterstock

Wybory samorządowe

Kolejne incydenty wyborcze! Głos za czekoladę i cztery piwa oraz swastyki w Oświęcimiu

2024-04-07 10:22

W dzień wyborów samorządowych, 7 kwietnia, o godzinie 10:00 odbyła się pierwsza konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej. Jak poinformowało PKW, doszło do siedmiu przestępstw wyborczych. Jednym z nich była próba przekonania do głosu za pomocą czterech piw i czekolady, kolejnym - narysowanie swastyk na plakatach wyborczych w Oświęcimiu.

Przypadki przestępstw i wykroczeń wyborczych. Głos za cztery piwa i czekoladę oraz swastyki na plakatach w Oświęcimiu

Jak podała Policja, wśród siedmiu przestępstw wyborczych odnotowanych do 6 rano były: agitacja wyborcza, kradzież, trzy zniszczenia mienia i propagowanie systemu totalitarnego (narysowanie swastyki na plakacie wyborczym w Oświęcimiu) oraz jedno utrudnianie monitorowania lub dokumentowania procedur wyborczych.

Do jednego z przestępstw wyborczych doszło w woj. lubelskim. Mężczyzna wręczył swojej znajomej cztery piwa i czekoladę w zamian za głos na jego partnerkę.

Jak poinformowała Komenda Główna Policji: odnotowano siedem przestępstw i 205 wykroczeń w związku z łamaniem ciszy wyborczej.

Poranna konferencja PKW. Poinformowano o przestępstwach wyborczych

- Mamy dzisiaj święto demokracji lokalnej. O godzinie 7 rozpoczęło się głosowanie w wyborach [...] głosowanie przebiega spokojnie [...] lokale wyborcze zostały otwarte - rozpoczął konferencję prasową przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Przewodniczący PKW poinformował również o incydentach z alkoholem w komisjach wyborczych.

- Wynik jak na siódmą rano rekordowy, bo 3,5 promila w wydychanym powietrzu - powiedział Sylwester Marciniak.

Jak poinformowała sekretarz PKW i szef krajowego biura wyborczego Magdalena Pietrzak, tylko w jednym z warszawskich lokali doszło do opóźnienia otwarcia komisji. Sekretarz zaapelowała również o pójście na wybory jak najwcześniej i oddanie głosu.

QUIZ PRL. Gwara w Polsce Ludowej. Wiesz, co znaczą te słowa?

Pytanie 1 z 15
Co oznaczał zwrot „być dzianym”? (na foto pani z kolektury Totka)
QUIZ PRL. Gwara w Polsce Ludowej. Czy wiesz co znaczą te słowa
Nasi Partnerzy polecają