Obchody Wszystkich Świętych 2023

Znani ze świata polityki, którzy zmarli w ostatnim roku. O nich będziemy pamiętali [GALERIA]

2022-11-01 5:06

1 listopada to dzień, kiedy odwiedzamy groby najbliższych, zapalamy znicze, modlimy się. To także dzień, w którym wspominamy wszystkich, którzy odeszli do wieczności. We Wszystkich Świętych 2022 wspominamy znane osoby ze świata polityki, które zmarły w mijającym roku.

Kamil Durczok (+53), dziennikarz

Znany prezenter telewizyjny i radiowy oraz publicysta, który specjalizował się w analizowaniu krajowej polityki. Chorował na białaczkę. W ostatnich latach życia miał kłopoty z prawem. Cierpiał też na chorobą alkoholową i depresję. Zmarł 16 listopada 2021 r. w wyniku zaostrzenia choroby przewlekłej. Pochowany został w Katowicach.

Tadeusz Ross (+83), aktor, polityk

Popularny aktor komediowy, znany z programu Zulu-Gula, autor scenariuszy i piosenkarz. Przez kilka kadencji zasiadał w stołecznej radzie miejskiej. Był posłem VI kadencji Sejmu i europosłem VII kadencji Europarlamentu. Zmarł 14 grudnia 2021 r. Spoczął na Powązkach w Warszawie.

Alicja Tysiąc (+50), działaczka społeczna

Cała Polska usłyszała o niej w 2000 r., kiedy walczyła o prawo do legalnej aborcji. Ona sama została zmuszona do urodzenia trzeciego dziecka, chociaż wiadomo było, że ciąża uszkodzi jej wzrok. W wyniku ciąży częściowo straciła wzrok i otrzymała status niepełnosprawnej. Była warszawską radną. Zmarła 16 grudnia 2021 r. na COVID-19.

Daniel Passent (+83), publicysta

Wieloletni dziennikarz i felietonista tygodnika „Polityka”, a także tłumacz i satyryk. W latach 1997–2002 był ambasadorem Polski w Chile. Prywatnie był związany z poetką Agnieszką Osiecką (+60), z którą miał córkę Agatę Passent (49 l.). Później ożenił się z Martą Dobromirską-Passent. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Zmarł 14 lutego 2022 r. Spoczął na Powązkach.

Daniel Passent: "Dostałem od życia wszystko, pora na rachunek"

Marian Zembala (+72) kardiochirurg

Był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji w Polsce, współpracując z prof. Zbigniewem Religą. Był ministrem zdrowia w 2015 r. oraz posłem na Sejm VIII kadencji. Odznaczony Orderem Orła Białego. 19 marca 2022 r. popełnił samobójstwo w domu w Zbrosławicach. W tej rodzinnej miejscowości został pochowany.

Ludwik Dorn (+67), polityk

W PRL był działaczem opozycji. W latach 1997-2015 był posłem na Sejm. Współtworzył PiS, a w latach 2005-2007 był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych. W roku 2007 był marszałkiem Sejmu. W późniejszych latach odszedł z PiS, próbował związać się z Solidarną Polską a później z PO. Zmarł 7 kwietnia 2022 r. po walce z rakiem. Został pochowany na Powązkach.

Michaił Gorbaczow (+92), rosyjski polityk

Ostatni przywódca ZSRR, twórca pieriestrojki, czyli reform, które poluzowały komunistyczny reżim i niespodziewanie doprowadziły do jego upadku. W roku 1990 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W ostatnich latach życia popierał politykę prezydenta Władimira Putina. Zmarł w Moskwie 30 sierpnia 2022 r.

Elżbieta II (+96), brytyjska królowa Naprawdę nazywała się Elizabeth Alexandra Mary i pochodziła z dynastii Windsorów. Od 1952 r. była królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej panowanie trwało 70 lat i 214 dni, dzięki czemu przeszła do historii jako najdłużej żyjący monarcha i kobieta na stanowisku głowy państwa. Zmarła 8 września 2022 r. Została pochowana w Windsorze.

Tajemnice królowej Elżbiety II. Tych 10 faktów z jej życia nie znasz!

Tomasz Wołek (+74), dziennikarz Był działaczem opozycji w PRL, należał do „Solidarności”, – uczestniczył w strajkach studenckich. W wolnej Polsce był redaktorem naczelnym „Życia” i „Życia Warszawy”, przez wiele lat był komentator w Trzódce Jacka Żakowskiego w Radiu Tok FM. Publikował artykuły także w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczypospolitej” i „Polityce”. Był miłośnikiem futbolu. Zmarł 21 września 2022 r. Został pochowany w Kobyłce.

Trzecia żona Jerzego Urbana była z nim do śmierci. Historia ich miłości wzbudza kontrowersje

Jerzy Urban (89 l.), dziennikarz, rzecznik władz PRL

Znany dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny tygodnika "Nie". W latach 1981–1989 był rzecznikiem rządu PRL i bliskim współpracownikiem generała Wojciecha Jaruzelskiego (+91). Zasłynął m.in. nagonką na księdza Jerzego Popiełuszko (+37) oraz powiedzeniem „Rząd się sam wyżywi”. Zmarł 3 października 2022 r. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Politycy od Kuchni - Stefan Niesiołowski
Sonda
Wszystkich Świętych 2022 - odwiedzisz groby bliskich?