Karolina Kaczorowska w chwili śmierci miała 90 lat. Kaczorowska była aktywną działaczką polskiej emigracji demokratycznej w czasach istnienia PRL. Była pierwsza dama straciła męża w katastrofie smoleńskiej. Zostanie pochowania u jego boku w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Karolina Kaczorowska śmierć
Karolina Kaczorowska. Kim była?
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankowsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie wschodniej części II RP, została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.
Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie.
>>>Podlaskie. Emigranci utknęli na bagnach. Ranna kobieta, roczne dziecko
Karolina Kaczorowska. Życiorys na emigracji
Karolina Kaczorowska pracowała następnie jako nauczycielka. Poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie. Właśnie dzięki temu poznała przyszłego męża, za którego wyszła za mąż w 1952 r. Ryszard i Karolina Kaczorowscy mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę, doczekali się również pięciorga wnuków.
>>>Nie zgadniecie, co Tusk obiecał wnukom! Nie ma przeproś, musi to zrobić
U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, zaangażowana była m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 r., w momencie gdy Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. Jako ostatnia pełniła tę rolę, bo półtora roku później, w grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie wybranemu w pierwszych demokratycznych wyborach na ten urząd Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska brała udział w ceremonii przekazania insygniów i był to dla niej pierwszy powrót do Polski po 50 latach.
10 kwietnia 2010 razem z mężem miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego Tupolewa zginął w katastrofie smoleńskiej.
W wyborach prezydenckich w 2010 r. i w 2015 r. wspierała kandydaturę Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. została przez niego odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Karolina Kaczorowska zostanie pochowania u boku męża w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
WIĘCEJ W "SUPER EXPRESSIE"
>>>Nie żyje sławny lekarz. Andrzej Pyziak zmarł nagle podczas urlopu
>>>Nie żyje Ewa Zasada. Była kierowcą, pilotem rajdowym i żoną Sobiesława Zasady