ELŻBIETA RAFALSKA

i

Autor: Andrzej Lange Pierwszą piątkę "dziesiątki" premiera Morawieckiego otwiera Elżbieta Rafalska. Szefowa MRRiPS, wraz z mężem, jest właścicielką domu o powierzchni 180 m2, który łącznie z działką wart jest 340 tys. złotych. Minister Rafalska ma też niemal 60-metrowe mieszkanie o wartości 130 tys. złotych, Toyotę Corollę z rocznika 2012 oraz środki pieniężne - 345 tys. w złotówkach i 200 w euro. W 2017 roku otrzymała ponad 270 tys. złotych wynagrodzenia z tytułu bycia szefową MRRiPS, ok. 30 tys. złotych diety poselskiej, a także 6 tys. złotych z tytułu najmu mieszkania. ŁĄCZNY MAJĄTEK: 1 159 349,80 złotych

300 plus wniosek. Sprawdź, do kiedy złożyć [TERMINY, FORMULARZE]

2018-06-30 9:41

Posłanie dziecka do szkoły to duży wydatek. Nowy tornister, zeszyty, przybory szkolne, ubrania i podręczniki mogą razem kosztować rodziców nawet 800 zł. Jest sposób, żeby te pieniądze zaoszczędzić. Rząd każdemu uczniowi na dobry początek roku szkolnego daje 300 zł. Jest jeden warunek: trzeba szybko złożyć wniosek. Przez internet można to zrobić już od 1 lipca.

- Im wcześniej rodzice złożą wniosek, tym szybciej dostaną pieniądze. Świadczenia z wniosków złożonych w lipcu i sierpniu muszą być wypłacone do 30 września – mówiła „SE” minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska (63 l.). W lipcu o 300 plus można wystąpić tylko przez internet (przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną). - Zachęcamy do składania wniosków drogą elektroniczną, ponieważ  to szybki i wygodny sposób, a poza tym unikamy ewentualnych kolejek w urzędach – dodaje minister Rafalska

W sierpniu gminy będą przyjmowały wnioski papierowe. We wniosku (elektronicznym i papierowym) rodzic musi podać dane adresowe swojej gminy, swój PESEL, stan cywilny i adres zamieszkania oraz PESEL i datę urodzenia dziecka. Jeśli pociecha ma orzeczenie o niepełnosprawności, należy to zaznaczyć. Rodzice we wniosku oświadczają, że ich dziecko uczęszcza do szkoły i podają jej dane adresowe. Należy też podać nr rachunku bankowego, na który gmina ma przekazać pieniądze.

Jak wygląda przykładowy wniosek, można zobaczyć w galerii poniżej:

Wyprawka przysługuje raz w roku uczniom, którzy nie ukończyli 20 lat (w przypadku uczniów niepełnosprawnych próg ten wynosi 24 lata). Jak przypomina minister Elżbieta Rafalska, wsparcie z programu „Dobry start” przysługuje rodzicom, których dzieci rozpoczynają naukę w kolejnym, nadchodzącym roku szkolnym. Nie dotyczy to dzieci w przedszkolu oraz dzieci w zerówkach.