- Węgla u nas jest w bród. Gdyby nasi politycy dorwali się do władzy w Arabii Saudyjskiej, to jestem pewny, że Arabia Saudyjska po kilku latach zaczęła by kupować w innych krajach ropę naftową - mówi nam jeden z emerytowanych górników ze zlikwidowanej kopalni KWK Makoszowy w Zabrzu.
Czytaj: To już pewne. Zabraknie węgla zimą. Branża podaje konkretne liczby
Polska leży na ogromnych złożach węgla kamiennego. Za rządów Edwarda Gierka rocznie wydobywano ponad 200 milionów ton czarnego złota. W 1989 roku w Polsce wydobyto 177 milionów ton, ale to nie uchroniło Polaków przed zmianami w górnictwie. Wiele kopalni zostało zamkniętych. Górnicy posyłani na bruk dostawali ogromne odprawy i mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Zobacz: Rząd szykuje kolejne dopłaty do ogrzewania! Kto je dostanie?
Dziennikarze "Super Expressu" zadali szczegółowe pytania Karolowi Manysowi, rzecznikowi prasowemu Ministerstwa Aktywów Państwowych. Dla naszych czytelników nie mamy dobrych wiadomości - w Polsce wydobycie może zwiększyć się dopiero za 18 miesięcy. Może tak się stać, gdy teraz politycy podejmą decyzję o uruchomieniu nowych ścian wydobywczych, a tego nie da się zrobić z dnia na dzień.
Oto nasze szczegółowe pytania i odpowiedzi:
1. Ile kopalni postanowiono zlikwidować od listopada 1993 do listopada 1997?
W okresie od listopada 1993 r. do listopada 1997 r. postawiono w stan całkowitej likwidacji 7 kopalni, tj. KWK „Bobrek - Miechowice” Ruch „Miechowice”, KWK „Pstrowski”, KWK „Centrum-Szombierki” Ruch „Szombierki, KWK „Rozbark”, KWK „Jowisz”, M-300 (kopalnia doświadczalna), ZWP „Antracyt”. Niezależnie od powyższego w okresie tym prowadzono częściową likwidację 29 ruchów, pól lub rejonów kopalń, które prowadziły wydobycie.
2. Ile kopalni postanowiono zlikwidować od grudnia 1997 do listopada 2001?
W okresie od grudnia 1997 r. do listopada 2001 r. postawiono w stan całkowitej likwidacji 19 kopalni, tj. KWK „1 Maja”, KWK „Morcinek”, KWK „Moszczenica”, KWK „Jan-Kanty”, KWK „Siersza”, KWK „Porąbka-Klimontów”, KWK „Powstańców Śląskich”, ZG „Bytom I”, ZWSM „Jadwiga”, ZG „Wojkowice”, KWK „Grodziec”, KWK „Andaluzja”, KWK „Julian”, KWK „Katowice Kleofas” Ruch „Katowice”, KWK „Niwka-Modrzejów”, KWK „Gliwice”, KWK Dębieńsko”, ZG „Rozalia”, KWK „Jaworzno”. Niezależnie od powyższego w okresie tym prowadzono częściową likwidację 4 ruchów lub partii kopalń, które prowadziły wydobycie.
3. Ile kopalni postanowiono zlikwidować od grudnia 2001 do listopada 2005 roku?
W okresie od grudnia 2001 r. do listopada 2005 r. postawiono w stan całkowitej likwidacji 2 kopalnie, tj. KWK „Katowice – Kleofas” i ZG „Bytom II”.
4. Ile kopalni postanowiono zlikwidować od grudnia 2005 do grudnia 2007 roku?
W okresie od grudnia 2005 r. do grudnia 2007 r. nie postawiono w stan likwidacji żadnych kopalni.
5. Ile kopalni postanowiono zlikwidować od stycznia 2008 do listopada 2015 roku?
W okresie od stycznia 2008 r. do listopada 2015 r. postawiono w stan całkowitej likwidacji 5 kopalni, tj. KWK „Kazimierz – Juliusz”, KWK „Centrum”, KWK „Mysłowice”, KWK „Boże Dary”, ZG „Rozbark V”.
6. Ile kopalni postanowiono zlikwidować od grudnia 2015 do dnia dzisiejszego?
W okresie od grudnia 2015 r. do dnia dzisiejszego postawiono w stan całkowitej likwidacji 14 kopalń, tj. KWK „Brzeszcze-Wschód”, KWK „Anna”, KWK „Jas-Mos”, KWK Pokój I”, KWK „Makoszowy”, KWK „Krupiński”, KWK „Wieczorek I”, KWK „Śląsk”, KWK „Wieczorek II”, KWK „Mysłowice- Wesoła I”, KWK „Rydułtowy I”, KWK „Piekary I”, KWK „Jastrzębie III”, KWK „Pokój II”.
7. Ile było czynnych kopalni w 1993 roku?
W 1993 r. były czynne 63 kopalnie oraz 7 kopalń w likwidacji, które prowadziły wydobycie, a także 1 kopalnia w budowie (KWK „Budryk”).
8. Ile obecnie jest czynnych kopalni?
Obecnie czynnych jest 20 kopani.
9. Ile milionów ton węgla kopalnie wydobyły w 1989 roku?
W 1989 r. kopalnie wydobyły 177,4 mln ton węgla.
10. Jakie jest planowane wydobycie w tym roku?
W bieżącym roku planuje się wydobycie ok. 55 mln ton węgla.
11. W ilu obecnie kopalniach wydobywa się węgiel kamienny?
Obecnie węgiel kamienny jest wydobywany w 20 kopalniach z czego 3 należą do prywatnych przedsiębiorców.
12. Ile ścian wydobywczych jest czynnych w tych kopalniach?
Eksploatowanych jest aktualnie 70 ścian.
13. Jaka jest średnia dobowa wydobycia z jednej ściany?
Średnie wydobycie z jednej ściany w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. wynosi 3005,6 ton na dobę
14. Czy ministerstwo zwróciło się do Spółek Węglowych z zapytaniem, czy są wstanie zwiększyć ilość ścian wydobywczych?
W celu zapewnienia dostępności węgla na polskim rynku zwiększone zostanie zarówno wydobycie węgla, jak i import surowca z kierunków innych niż objęta embargiem Rosja. Trwają intensywne prace, w tym prace analityczne, w zakresie możliwości zwiększenia wydobycia.
15. Jeżeli tak to kiedy mogą zostać uruchomione nowe ściany i ile ich będzie
Przygotowanie nowych ścian eksploatacyjnych jest procesem czasochłonnym i kosztownym. Udostępnienie ściany wydobywczej na blisko 800 tys. ton węgla trwa około półtora roku i kosztuje prawie 200 mln zł.
16. Jakie są zasoby węgla kamiennego w Polsce?
Na koniec 2021 r. zasoby przemysłowe węgla kamiennego zakładów czynnych w Polsce wynosiły 3,9 mld ton.