Zbigniew Ziobro, krzyż

i

Autor: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/pokoj'>Pokój zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>/ SEBASTIAN WIELECHOWSKI/ SUPER EXPRESS Nauczycielka z Krapkowic zdjęła krzyż. Wygrała w sądzie ze Zbigniewem Ziobrą

Ziobryści żądają bezlitosnego prawa! Nawet więzienie za obrazę uczuć religijnych!

2022-04-14 17:40

Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska złożyło do Sejmu projekt zmian w Kodeksie karnym. Celem nowelizacji byłyby ostre kary za obrazę uczuć religijnych, nawet do dwóch lat więzienia. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła obecne przepisy "zachęcają do szykanowania" wyznawców religii.

Więzienie za obrazę uczuć religijnych. Kontrowersyjny pomysł Solidarnej Polski

Nowelizacja Solidarnej Polski proponuje modyfikację art. 196 Kk. "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega karze do lat dwóch pozbawienia wolności".  Ponadto za dopuszczenie się tego czynu przez środek masowej komunikacji (np. Facebooka) kara jest do 3 lat więzienia. Tym samym np. za publiczne żarty z papieża, będzie trzeba liczyć się ze sprawną karną.

W projekcie przewidziano również nowelizację art. 195 Kk, czyli karę dwóch lat więzienia za "złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego". Solidarna Polska chce wykreślić sformułowanie "złośliwie" i wprowadzić możliwość "ochrony wiary, możliwość bezpiecznego i spokojnego sprawowania aktu religijnego niezależnie od tłumaczeń sprawców". W razie przerwania mszy, groziłaby kara do 3 lat więzienia.

Sedno Sprawy - Zbigniew Ziobro

Solidarna Polska chce również wprowadzenia specjalnego kontratypu, okoliczności wyłączającej bezprawność czynu.  "Nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonania religijne, ocenę, opinię związaną z wyznawaną religią głoszoną przez Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej". Przepis ma zapobiec szykanowania osób wyznających i głoszących religię. Przestępstwem nie będzie publiczne wyrażanie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią.

Ziobryści uzasadniają swoją decyzję

- Obecne prawo jest mocno niedoskonałe, dziurawe i zachęca do bezkarności, poniżania, szykanowanie wyznawców religii. Prowadzi do agresji [...] Wolność religijna powinna być w szczególny sposób chroniona, wolność religijna ma swoje oparcie w konstytucji, w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i wielu innych międzynarodowych aktach - mówił Warchoł.

Sonda
Czy obraza uczuć religijnych powinna być karana?

Zdaniem Warchoła w ostatnim czasie powszechne są przestępstwa wobec wolności religijnej oraz dochodzi do "bezczelnych ataków" na przedmioty kultu religijnego. Stwierdził również, że osoby wyznające religię są poniżane i szykanowane, dlatego też - według jego - prawo należy zaostrzyć.