Ksiądz Franciszek Blachnicki ze studentkami na dziedzińcu KUL

i

Autor: R.Kieraciński/KUL

Duchowny został otruty

Ziobro ujawnił wyniki śledztwa w sprawie morderstwa księdza. „Był ofiarą komunistów”

2023-03-14 17:42

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro postanowił ujawnić wyniki śledztwa w sprawie morderstwa księdza Franciszka Blachnickiego, zmarłego 27 lutego 1987 roku. Obecnie trwa postępowanie, które ma na celu ustalenie sprawców zbrodni.

Jak wykazało śledztwo prowadzone pod nadzorem Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ksiądz zmarł w wyniku otrucia. - Ustaliliśmy, że śmierć nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych. Czynności były prowadzone w Austrii, w Niemczech i na Węgrzech. Materiał znajdował się poza granicami kraju –oznajmił prokurator Andrzej Pozorski w czasie konferencji.

 - Ksiądz Blachnicki był traktowany jako jeden z największych wrogów przez władze PRL oraz innych państw komunistycznych co dowiodło śledztwo. nie ulega żadnych wątpliwości, że ksiądz Blachnicki został zamordowany. Został otruty. Śledztwo poprzez pozyskanie dowodów nieprzesłuchiwanych świadków, kwarenda dokumentów w innych państwach ujawnia tę brutalną prawdę – mówił w czasie konferencji Zbigniew Ziobro. Według ministra sprawiedliwości nie ma żadnych wątpliwości, że ksiądz Franciszek Blachnicki był jedną z ofiar systemu komunistycznego. - Był ofiarą komunistów ponieważ trafiał ze swoim przesłaniem do tysięcy młodych ludzi. Był postrzegany jako wielkie zagrożenie dla systemu, ponieważ budował nową formację. Podejmował inicjatywę która wykraczała poza granice Polski i chciał oddziaływać na inne społeczeństwa. Był prześladowany, szykanowany, więziony, a w końcu zamordowany – podkreślał polityk. Obecnie trwa postępowanie, które ma wskazać sprawców morderstwa.

Kim był ksiądz Blachnicki?

Ksiądz Franciszek Blachnicki był założycielem ruchu oazowego. W 1987 roku przebywał w Niemczech, gdzie przebywał na przymusowej emigracji. Prowadził tam Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie i Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów dla osób z Europy Wschodniej, walczących z komunistycznymi reżimami.

W naszej galerii poniżej możesz zobaczyc poruszające ostatnie chwile z pontyfikatu Jana Pawła II.

Sonda
Czy religia jest dla ciebie ważna?
Express Biedrzyckiej - Robert PSZCZEL
Nasi Partnerzy polecają