Zbigniew Ziobro

i

Autor: Maciej Gilert/Super Express Zbigniew Ziobro

Ziobro ujawni majątki sędziów?

2018-12-12 5:30

Po tym jak SE ujawnił, że aż 1/5 sędziów Sądu Najwyższego utajniła swoje oświadczenia majątkowe, na reakcję ministra sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. Zbigniew Ziobro (48 l.) zdecydował, że sprawdzi dlaczego sędziowie ukrywają swój stan posiadania i czy na pewno jest to uzasadnione.

- Po państwa publikacji okazało się, że wiele oświadczeń majątkowych w SN jest utajnionych i teraz pojawia się pytanie czy tak powinno być. Trzeba to zbadać. – mówi nam wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak (42 l.). - Wczoraj wystąpiłem do prezesów SN i Naczelnego Sądu Administracyjnego o udostępnienie dokumentów, które pozwolą nam przeprowadzić weryfikację przyczyn utajnienia sędziowskich oświadczeń majątkowych – dodaje wiceminister. - Jeśli prezes odpowiedniego sądu na wniosek sędziego godzi się na utajnienie jego majątku, to minister sprawiedliwości ma prawo taką decyzję uchylić i nakazać ujawnienie oświadczenia – tłumaczy Piebiak i dodaje, że w wielu przypadkach może dojść do uchylenia klauzul tajności. - Skoro są funkcjonariuszami publicznymi, to powinny ich obowiązywać takie same zasady jak wszystkich. Są oczywiście przypadki szczególne sędziów orzekających w sprawach karnych czy rodzinnych, gdzie poziom emocji jest bardzo duży, ale pozostali nie stykają się z osobami, które w niegodziwy sposób miałyby wykorzystywać dane zawarte w oświadczeniu. Majątek ma być pokazany i koniec kropka – podsumowuje Łukasz Piebiak.

Przypomnijmy, że wg sondażu Pollster przeprowadzonego dla SE prawie 80 proc. Polaków uważa, że oświadczenia majątkowe wszystkich sędziów SN powinny być jawne.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE