Zbigniew Ziobro w piątek 31.01.2025 zjawił się przed komisją śledczą

i

Autor: Paweł Supernak, PAP

Ciąg dalszy afery

Co dalej ze sprawą Zbigniewa Ziobro? Magdalena Sroka zabrała głos

2025-03-31 14:46

Oskarżenia o prowokację, policyjne notatki i wniosek o areszt: warszawski sąd rozstrzyga spór między Zbigniewem Ziobrą a komisją śledczą ds. Pegasusa, która domaga się przymusowego przesłuchania byłego ministra sprawiedliwości.

W poniedziałek warszawski sąd okręgowy analizuje wniosek komisji śledczej ds. Pegasusa, która domaga się zastosowania wobec byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, kary porządkowej w postaci aresztu do 30 dni. Komisja argumentuje, że taki środek jest niezbędny, aby umożliwić przesłuchanie Ziobry w sprawie wykorzystania oprogramowania Pegasus.

Komentarz Zbigniewa Ziobry

W odpowiedzi na działania komisji, Zbigniew Ziobro opublikował na platformie X notatkę policyjną, która rzekomo ujawnia kulisy planowanego zatrzymania i doprowadzenia go przed komisję 31 stycznia. Z dokumentu wynika, że funkcjonariusz policji kontaktował się z przewodniczącą komisji, Magdaleną Sroką, w sprawie harmonogramu doprowadzenia. Według notatki, Sroka miała być świadoma, że ewentualne opóźnienie w doprowadzeniu Ziobry spowoduje przerwę w posiedzeniu komisji.

Ziobro interpretuje te informacje jako dowód na polityczną prowokację. Twierdzi, że komendant stołecznej policji przekazał sądowi dokument, który "obnaża kłamstwa i ubecką prowokację" zleconą przez Donalda Tuska i wykonaną przez Magdalenę Srokę. Były minister uważa, że Sroka, znając szczegóły planowanego zatrzymania, celowo doprowadziła do sytuacji, w której przesłuchanie stało się niemożliwe.

Odpowiedź Magdalena Sroki

Magdalena Sroka odpiera zarzuty Ziobry. Podkreśla, że komisja od początku dążyła do przesłuchania byłego ministra, a on sam unikał zatrzymania i doprowadzenia. Sroka zaznacza, że notatka policyjna, będąca częścią materiałów dowodowych, potwierdza intencje komisji.

Kontekst Sprawy

Wniosek o areszt dla Ziobry jest konsekwencją jego niestawiennictwa na przesłuchaniu 31 stycznia. Mimo decyzji sądu o doprowadzeniu, komisja uznała to działanie za nieskuteczne.

Komisja śledcza ds. Pegasusa ma za zadanie wyjaśnić, czy wykorzystanie oprogramowania Pegasus przez polskie służby w czasie rządów PiS było zgodne z prawem. Celem jest również ustalenie osób odpowiedzialnych za zakup i użycie tego narzędzia. Wynik rozpatrzenia wniosku o areszt przez sąd może mieć istotny wpływ na dalszy przebieg prac komisji.

W naszej galerii zobaczysz, jak zmieniał się Zbigniew Ziobro:

Sonda
Czy Zbigniew Ziobro był dobrym ministrem sprawiedliwości?
Express Biedrzyckiej - Dariusz Joński | 2025 03 31
Super Express Google News