Ogrzewanie 2023

i

Autor: Shutterstock Ogrzewanie 2023

Kryzys energetyczny dał się we znaki

Zimą wielu Polaków marzło w mieszkaniach. Raport nie zostawia wątpliwości

2023-03-23 5:15

Kończąca się zima miała być niezwykle trudna ze względu na kryzys energetyczny. Czy rzeczywiście była ona dla nas tak dramatyczna? Blisko połowa Polaków (49 proc.) musiała obniżyć temperaturę w mieszkaniu, a 34 proc. nie dogrzewało mieszkań – wynika z raportu „Polska w zimie. Marzec 2023” organizacji More in Common Polska. - Wielu Polaków marzło w swoich mieszkaniach – komentuje jej dyrektor Adam Traczyk.

49 proc. z nas przykręciło ogrzewanie

Rezygnacja z rosyjskich surowców energetycznych (ropy, gazu i węgla) była wyzwaniem dla naszego kraju, który podczas zimy zmagał się z kryzysem energetycznym. Z opublikowanego przez organizację More in Common Polska raportu „Polska po zimie” wynika, że czarne scenariusze się nie spełniły, ale to nie znaczy, że było dobrze. Aż 49 proc. z nas obniżyło w zimie temperaturę w domu a 34 proc. ankietowanych nie dogrzewało mieszkań. - Czyli na dobrą sprawę marzli w swoich mieszkaniach. To jest zasadniczy problem i oznaka kryzysu energetycznego oraz społecznego – mówi nam Adam Traczyk, dyrektor More In Common Polska.

23.03 sondaż 2

i

Autor: SE 23.03 sondaż 2

Czy kolejna zima nie będzie tak ciężka? 

47 proc. badanych wskazało też, że rząd niewłaściwie zadbał o przygotowania do sezonu grzewczego, a kolejne 49 proc. obawia się, że nie będziemy należycie przygotowani także do kolejnego sezonu. Co należy zrobić, aby Polacy nie musieli oszczędzać na ogrzewaniu? - Trzeba przyspieszyć inwestycje w zieloną energetykę. Polacy niezależnie od poglądów politycznych popierają inwestycje w odnawialne źródła energii, rozwiązania prosumenckie i tworzenie spółdzielni energetycznych, któe umożliwiają obywatelom wzięcie na siebie odpowiedzialność za produkcję energii – mówi o konkluzjach z raportu Adam Traczyk.

Express Biedrzyckiej - Ryszard SCHNEPF
Sonda
Czy zimą trzeba było marznąć?